Strona główna POLSKA I ŚWIAT Dowódca 21. Brygady Podhalańczyków ze stopniem generalskim

Dowódca 21. Brygady Podhalańczyków ze stopniem generalskim

0
Reklama

Dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich – Ryszard Pietras, otrzymał z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy nominację generalską.


W ten sam sposób awansowany został poprzedni szef jednostki – Zenon Brzuszko, obecnie dowódca Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady, stacjonującej w Lublinie. Uroczystość odbyła się 1 marca w Pałacu Prezydenckim.

Gratuluję Panom Generałom awansu do grupy stanowiącej absolutną elitę polskiej armii. Ale awans to przede wszystkim zobowiązanie do jeszcze cięższej pracy – mówił prezydent Andrzej Duda.

Nominacje generalskie otrzymało 14 wojskowych. Związani z Podkarpaciem oficerowie otrzymali awanse do stopnia generała brygady.

Reklama

Sylwetki generałów:

Gen. bryg. Ryszard PIETRAS jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Chemicznych w Krakowie. Studia magisterskie oraz studia podyplomowe ukończył w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki.
Zawodową służbę rozpoczął w 1986 roku jako dowódca plutonu w 2. Pułku Chemicznym w Grudziądzu. W latach 1987-2006 zajmował kolejno stanowiska w strukturach Wojsk Chemicznych SZ RP od dowódcy kompanii w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Chemicznych w Krakowie po dowódcę 5. batalionu chemicznego w Tarnowskich Górach.
Od roku 2007 pełnił służbę w strukturach Wojsk Specjalnych służąc na stanowiskach sztabowych i dowódczych. Zajmował między innymi stanowiska dowódcy 1. Pułku Specjalnego Komandosów w Lublińcu, który przeformował w  Jednostkę Wojskową Komandosów. W roku 2014 objął stanowisko zastępcy dowódcy – Dowództwa Sil Specjalnych, kolejnym etapem służby było stanowisko zastępcy dowódcy Centrum Operacji Specjalnych – Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych. Następnie od sierpnia 2015 do marca 2017 r. pełnił służbę jako zastępca dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych.
W dniu 5 kwietnia 2017 roku płk Pietras objął obowiązki dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Ryszard Pietras dwukrotnie uczestniczył w misji SFOR w Bośni i Hercegowinie, zajmując kolejno stanowiska oficera operacyjnego Polskiego Batalionu SFOR i dowódcy kompanii szturmowej Nordycko-Polskiej Grupy Bojowej (2000) oraz zastępcy-szefa sztabu Polskiego Batalionu SFOR w Międzynarodowej Grupie  Bojowej (2003).
Gen. bryg. Zenon Brzuszko urodził się w 1970 roku na Podkarpaciu. W 1994 roku ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, na kierunku rozpoznanie. Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 120 Huzarskim pułku zmechanizowanym w Świętoszowie na stanowisku dowódcy plutonu, a następnie dowodził kompanią rozpoznawczą w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej. Kolejne stanowiska służbowe to: oficer rozpoznania w 10 BKPanc i 14 BPanc, specjalista w Oddziale Szkolenia Strategiczno – Operacyjnego Sztabu Generalnego WP, Dowódca Polsko – Ukraińskiego Batalionu Sił Pokojowych w Przemyślu, dowódca 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich, Zastępca Dowódcy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej oraz Dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Jako oficer SGWP pełnił służbę w US CONTCOM w Tampie na Florydzie oraz w V zmianie PKW Irak. Ponadto, jako dowódca batalionem wraz z podległymi żołnierzami realizował zadania w ramach KFOR w Kosowie (Zmiana XVII) i ISAF w Afganistanie (Zmiana VI). Płk dypl. Zenon BRZUSZKO jest absolwentem studiów dyplomowych i  podyplomowych Akademii Obrony Narodowej oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jest autorem publikacji dotyczących historii wojskowości i obronności.
źr. KPRP 

Reklama
Poprzedni artykułMielec: Żałoba po śmierci prezydenta Kozdęby
Następny artykułŁańcut: Znamy program 57. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie