Strona główna KROSNO Krosno: Rozpoczęła się akcja płoszenia gawronów

Krosno: Rozpoczęła się akcja płoszenia gawronów

0
Reklama

Od poniedziałku 26 lutego 2018 r. na terenie Krosna rozpoczęła się kolejna akcja płoszenia gawronów. Będzie ona prowadzona przez 60 dni w obrębie Starego Cmentarza przy ul. Krakowskiej, a także zadrzewionego terenu przy budynku ul. Żwirki i Wigury 4d. 


Sokolnicy ze specjalnie ułożonymi ptakami drapieżnymi będą pracowali również w niedziele i święta. Sukces tej akcji w znacznej mierze zależy od jej regularności. W grudniu 2016 r. usunięto gniazda gawronów w obrębie tych zadrzewień. Przeprowadzona kontrola w okresie jesiennym 2017 r. i w styczniu br. pokazuje, że na tym obszarze nie ma gniazd. Ponadto jest to metoda bezpieczna dla innych ptaków. Wbrew obiegowej opinii ptaki drapieżne, używane do odstraszenia gawronów nie atakują innych ptaków. Trzymane są na uwięzi przez sokolników i wypuszczane są na przeloty tylko w przypadku zauważenia gawronów wykazujących chęć zasiedlenia drzew. Ptaki drapieżne są karmione przez opiekunów i nie muszą polować w celu zdobycia pożywienia.
Zeszłoroczne doświadczenia pokazują dużą efektywność tej metody, a ponadto wg przeprowadzonych oględzin wykonanych przez ornitologa, metoda ta spowodowała powrót małych ptaków, które wcześniej zostały wyparte przez kolonie gawronów.
źr. UM Krosno

Reklama
Poprzedni artykułŁańcut: Znamy program 57. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie
Następny artykułKorczowa: KAS udaremniła przemyt historycznych przedmiotów wojskowych