Strona główna NISKO Żołnierze z wizytą u weteranki AK z okazji setnych urodzin

Żołnierze z wizytą u weteranki AK z okazji setnych urodzin

0
Reklama

Z okazji setnych urodzin przypadających 4 listopada 2023 roku, żołnierze z 34 batalionu lekkiej piechoty w Nisku (docelowo Tarnobrzeg) odwiedzili parę dni temu panią Stanisławę Cepnik z Tarnobrzega, podporucznik Armii Krajowej.

Najpiękniejsze życzenia w imieniu dowódcy Podkarpackich Terytorialsów złożyli żołnierze 34 blp, dla których Stałym Rejonem Odpowiedzialności od niedawna jest Tarnobrzeg.

Reklama

Mieszkająca w Tarnobrzegu pani Stanisława Cepnik urodziła się 4 listopada 1923 r. Jej ojciec, przedwojenny policjant, w latach okupacji był kierownikiem referatu wywiadowczego Armii Krajowej powiatu tarnobrzeskiego. Kiedy wybuchła wojna pani Stanisława Cepnik miała 16 lat. Już 2 września była świadkiem tragicznej śmierci sąsiadów z ulicy Kolejowej, gdy niemieckie bomby spadły tuż obok jej rodzinnego domu.

Szczęśliwie uniknęła wywózki do Niemiec, ale dostała nakaz pracy przymusowej w niemieckich magazynach. W sierpniu 1942 r. wstąpiła do Armii Krajowej. Po złożeniu przysięgi pełniła funkcję łączniczki i działała pod pseudonimem „Złuda”. Była pośrednikiem w przekazywaniu tajnej poczty, rozkazów, meldunków, a także innej korespondencji pomiędzy swoim ojcem, Stefanem Rosiem pseudonim „Jawor”, a Komendą Obwodu AK i innymi członkami oddziału. Po wojnie mocno przeżywała dramat swego brata, jednego z ludzi „Zapory” Mieczysław Rosia, skazanego na 8 lat więzienia za udział AK i WiN.

Pani Stanisława Cepnik zawodowo pracowała przez 52 lata głównie w księgowości. Została wyróżniona odznaką „Zasłużony dla handlu i usług” za lata pracy. Jest członkiem Światowego Związku Żołnierzy AK. Wśród wyróżnień posiada odznakę Weterana Walk o Niepodległość oraz Krzyż Armii Krajowej. W 2001 roku została mianowana na stopień podporucznika Armii Krajowej.

Reklama
Poprzedni artykuł54-latek ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości
Następny artykułRolnicy zapowiadają długi protest: „Aż do skutku, aż do zwycięstwa” [foto]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!