Strona główna RZESZÓW Żołnierze 18. Dywizji Zmechanizowanej otrzymają nowe armatohaubice

Żołnierze 18. Dywizji Zmechanizowanej otrzymają nowe armatohaubice

0
Reklama

28 grudnia br. (wtorek) o godz. 12.00 w Rzeszowie Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej przekaże haubice KRAB żołnierzom 18. Dywizji Zmechanizowanej.

14. dywizjon artylerii samobieżnej z Jarosławia otrzyma pierwszą baterię KRAB. W składzie: wóz dowodzenia dowódcy baterii, dwa wozy dowódców plutonu, osiem 155 mm haubic KRAB, dwa wozy amunicyjne, wóz remontu uzbrojenia i elektroniki oraz wóz sztabowy dowódcy dywizjonu. 155 mm haubica KRAB przeznaczona jest do  wsparcia ogniowego pododdziałów szczebla brygady, może realizować zadania ogniowe do 30 km klasyczną amunicją artyleryjską oraz do 40 km amunicją z dodatkowym napędem (gazogeneratorowym). Ponadto może prowadzić ogień amunicją precyzyjnego rażenia. Kierowanie ogniem jest w pełni automatyczne. Prowadzi się je z wykorzystaniem Zautomatyzowanego Zestawu Kierowania Ogniem TOPAZ. Dywizjon działa w strukturach 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, która jest jedną z 3 brygad – nowoutworzonej na wschodzie kraju – 18. Dywizji Zmechanizowanej.

Reklama

 *** 

Do jednostek Wojska Polskiego sukcesywnie dostarczane są samobieżne 155-mm armatohaubice KRAB. Jest to  jedno z największych zamówień w polskiej zbrojeniówce, kwota zawartego kontraktu z Hutą Stalowa Wola na zakup 96 samobieżnych haubic wynosi ponad 4,6 mld zł. Podpisana w 2016 r. umowa dotyczyła 4 Dywizjonowych Modułów Ogniowych. Dostawy zgodnie z zawartą umową mają zakończyć się w 2024 r. W 2020 r. Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał z HSW S.A. aneks do umowy z 2016 r., w ramach którego Spółka wyprodukuje i dostarczy kolejne dwie samobieżne haubice 155 mm Krab oraz wozy towarzyszące. Do końca 2022 roku HSW przekaże je do Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu wraz z innymi pojazdami, w tym wozem dowodzenia, wozem amunicyjnym oraz remontu uzbrojenia i elektroniki.

Decyzją Ministra Obrony Narodowej z 2018 roku na wschodzie Polski powstała 18. Dywizja Zmechanizowana. Stanowi kluczowy element wzmocnienia ściany wschodniej. W czerwcu br. dowództwo 18. Dywizji podczas największego i najważniejszego ćwiczenia tego roku DRAGON-21 zostało poddane certyfikacji, czyli sprawdzeniu zdolności do planowania i organizowania walki. Był to najważniejszy test najmłodszej, czwartej, dywizji Wojska Polskiego. Certyfikacja zakończyła się pomyślnie. W skład 18. Dywizji Zmechanizowanej wchodzą: 1 Warszawska Brygada Pancerna z Wesołej, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, 19 Brygada Zmechanizowana z Lublina, a także 18 Pułk Logistyczny z Łomży i 18 Batalion Dowodzenia z Sielec. W trakcie formowania są 18 Pułk Przeciwlotniczy w Sitańcu koło Zamościa oraz 18 Pułk Artylerii w Nowej Dębie oraz 18 Batalion Rozpoznawczy w Przasnyszu.

Poprzedni artykułMieli ukraść 130 litrów ON powodując uszkodzenia zbiorników paliwa
Następny artykułFarba do włosów brąz i rude refleksy – jak ich uniknąć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!