Strona główna JAROSŁAW Zniszczono zabytkową drewnianą studnię w Jarosławiu

Zniszczono zabytkową drewnianą studnię w Jarosławiu

0
Reklama

Na facebookowej stronie Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków pojawił się wpis mówiący o zniszczeniu zabytkowej drewnianej studni w centrum Jarosławia. Prawdopodobnie ktoś uderzył w nią samochodem.

„Pod koniec sierpnia otrzymaliśmy informację o uszkodzeniu zabytkowej studni – pompy ulicznej zlokalizowanej w centralnej części Placu Ks. Piotra Skargi w Jarosławiu. Pompa powstała w zakładach Wilhelma Knausta we Wiedniu w czwartej ćwierci XIX w i ze względu na posiadane wartości włączona została (tak jak i inne podobne pompy w Jarosławiu) do gminnej i wojewódzkiej ewidencji zabytków.

Reklama

Po oględzinach pracownik WUOZ stwierdził, że drewniano-metalowa obudowa została całkowicie zniszczona na skutek silnego uderzenia przez samochód. Metalowy stelaż obudowy i listwy zostały mocno pogięte, a deski wypełniające jej ścianki i zadaszenie połamane. Sama pompa została również uszkodzona. Żeliwna konstrukcja, na której zamontowany jest mechanizm został połamany, a elementy mechanizmu pogięte i przemieszczone w skutek uderzenia. Uszkodzeniu uległa także kolumna z wylewem wody, a jej element poziomy (wylewka) został odspojony. Na innych elementach żeliwnych w tym na podstawie kolumny zauważyć można odspojenia i pęknięcia. Całość została ogrodzona taśmą, a na miejscu zdarzenia zabezpieczone zostały ślady opon”.

Fot. P. Gęsiorski WUOZ Przemyśl

Reklama
Poprzedni artykułBezpodstawnie wezwał policję. Chciał, by odwieziono jego kolegę po libacji
Następny artykułWystartowały Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe w Krośnie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj