Strona główna JASŁO Znaleziono martwego wilka. Trwa śledztwo

Znaleziono martwego wilka. Trwa śledztwo

0
Reklama

Na terenie Magurskiego Parku Narodowego znaleziono martwego wilka. Ze względu na to, iż wilki są w Polsce pod ochroną, rozpoczęto dochodzenie, mające na celu ustalenie przyczyn śmierci zwierzęcia.

Nie wyklucza się możliwości zastrzelenia wilka przez kłusownika. Taką wstępną informację przekazał policjantom z Jasła, którzy prowadzą śledztwo, pracownik Magurskiego Parku Narodowego.

Reklama

Zwłoki wilka zabezpieczono i przekazano do Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Krośnie. Tam lekarze weterynarii zbadają martwe zwierzę i przeprowadzą sekcję, która wykaże przyczyny zgonu.

Obecny status prawny wilka reguluje Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r. poz. 627, z późniejszymi zmianami) oraz Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz.U. 2016 poz. 2183). Zgodnie z nimi wilki objęte są ochroną ścisłą. Zabronione jest ich zabijanie, okaleczanie, chwytanie, przetrzymywanie, niszczenie nor i wybieranie z nich szczeniąt, a także przechowywanie i sprzedaż skór i innych fragmentów martwych osobników, bez odpowiedniego zezwolenia. Ponadto można tworzyć dla nich strefy ochronne wokół miejsc rozrodu (nor) w okresie od 1 kwietnia do 31 sierpnia. Powyższe zakazy nie dotyczą sytuacji, gdy konieczne jest schwytanie zwierząt rannych i osłabionych, w celu udzielenia im pomocy weterynaryjnej i przemieszczenia do ośrodka rehabilitacji, a także gdy trzeba odłowić zwierzę, które zabłąkało się w pobliże siedzib ludzkich, i przenieść je do miejsca jego regularnego przebywania. W szczególnych przypadkach możliwe są odstępstwa od powyższych zakazów na podstawie zezwolenia wydanego przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Nierespektowanie zapisów ustawy podlega karze aresztu lub grzywny.

Wilk chroniony jest też zapisami Dyrektywy Siedliskowej UE, polska populacja tego gatunku znajduje się w załączniku II oraz V. Umieszczenie wilka w Załączniku II oznacza, to że jest gatunkiem wyznacznikowym dla typowania obszarów Natura 2000 – ma on tu status gatunku priorytetowego. Chroniony jest również przez Konwencję Berneńską.

Wilk umieszczony został w obu dotychczasowych wydaniach Polskiej czerwonej księgi zwierząt oraz na Czerwonej liście gatunków zagrożonych i ginących w Polsce, a także na czerwonej liście gatunków zagrożonych w Karpatach.

Reklama
Poprzedni artykułZatrzymano dwóch poszukiwanych
Następny artykułJechał rondem pod prąd. Zatrzymano pijanego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!