Strona główna POLSKA I ŚWIAT Zmarł biskup pochodzący spod Przemyśla

Zmarł biskup pochodzący spod Przemyśla

0
Reklama

Dziś w nocy zmarł biskup senior diecezji kieleckiej, Kazimierz Ryczan. Pochodził z Żurawicy k. Przemyśla.


Ksiądz Ryczan urodził się 10.02.1939 r. w Żurawicy, gdzie ukończył szkołę podstawową. Kolejno uczył się w Przemyślu, gdzie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego. Przerwał naukę, gdyż musiał odbyć służbę wojskową.
Święcenia kapłańskie przyjął 16.06.1963 r. w Przemyślu z rąk biskupa Franciszka Bardy.
Jako ksiądz pracował w parafii Szebnie oraz w Rzeszowie. Po studiach na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim został duszpasterzem akademickim w Rzeszowie, a kolejno nauczycielem na KUL-u. Był biskupem ordynariuszem diecezji kieleckiej w latach 1993–2014, od 2014 biskupem seniorem tej diecezji.
W 2009 r. został odznaczony przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Złotym Medalem za Długoletnią Służbę. W 2013 r. nadano mu tytuł honorowego obywatela Kielc, wcześniej otrzymał ten sam tytuł w rodzinnej miejscowości. W 1996 został przyjęty do Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. Zmarł po ciężkiej chorobie w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 19 września o godz. 13:30. Wówczas to trumna z ciałem zmarłego będzie przewieziona do Kościoła Św. Trójcy w Kielcach, następnie trafi do Bazyliki Archikatedralnej, gdzie o 15:00 mszy świętej pogrzebowej przewodniczył będzie ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.
Źr.: Diecezja Kielecka, Echo Dnia 
 

Reklama