Strona główna WIADOMOŚCI Złe prognozy demograficzne dla miast Podkarpacia

Złe prognozy demograficzne dla miast Podkarpacia

0
Reklama

GUS opublikował prognozę zmian w liczbie mieszkańców miast Podkarpacia w latach 2017-2030. Niestety, wśród 10 największych miast Podkarpacia, dodatni przyrost zanotuje tylko Rzeszów. Pozostałe miasta czeka regres, nawet o 15% obecnej liczby ludności!

Przy  tworzeniu  prognozy wzięto  pod  uwagę  następujące  czynniki: dzietność, w  tym liczbę  urodzeń  żywych,  umieralność oraz migracje ludności. Dla przykładu ludność Dębicy, która w 2016 roku liczyła około 46 tysięcy osób w 2030 roku zmniejszy się o około 4 tys. Inne miasta, ze spadkiem liczby ludności na poziomie 4-5 tys. osób w ciągu najbliższych 14 lat to:  Jarosław, Jasło, Krosno, Mielec, Sanok, Tarnobrzeg.  Miastem, w którym liczba ludności spadnie najbardziej jest Stalowa Wola, która 2016 roku liczyła około 62 tys. mieszkańców, a w 2030 roku zmniejszy się o około 10 tys. ludzi, co stanowi aż 15% obecnego stanu! Niewiele mniejszy spadek zanotować ma  Przemyśl, w którym, w omawianym okresie, liczba mieszkańców może zmniejszyć się nawet o 7 tys osób!

Rzeszów jako jedyny może liczyć na rozrost.

Jedynym miastem na Podkarpaciu, który zanotuje wzrost 2030 r. w porównaniu z 2016 rokiem jest Rzeszów.  Stolica naszego województwa, w 2016 roku wyniosła około 187 tys. a według prognoz  w 2030 roku powinna przekroczyć 200 tys. ludzi.  Jeśli porównamy miasta z liczbą ludności powyżej 100 tys. to  Rzeszów znajduje się w szóstce z pośród 39 miast w Polsce, które zanotują w dalszych latach wzrost liczby mieszkańców. Obok  Rzeszowa  są to, m.in: Warszawa,  Gdańsk,  Kraków,  Wrocław  i Zielona Góra. To jednak Rzeszów zanotuje procentowo największy przyrost liczby mieszkańców –  ponad 7%!
 
Źródło: Urząd Statystyczny w Rzeszowie

Reklama
Reklama
Poprzedni artykułStal Mielec zaprasza na mecze. Bilety od 1 złotego z Kartą Seniora i Kartą Rodziny
Następny artykułBoom mieszkaniowy w Rzeszowie