Strona główna CIEKAWOSTKI Zimni ogrodnicy. W najbliższych dniach czekają nas przymrozki

Zimni ogrodnicy. W najbliższych dniach czekają nas przymrozki

0
Reklama

Już tradycyjnie, bo w dniach 12,13 i 14 maja czeka nas ochłodzenie i przymrozki. W tych dniach imieniny obchodzą Pankracy, Serwacy i Bonifacy, tzw zimni ogrodnicy.


Zimni ogrodnicyzimna Zośka – zjawisko klimatyczne charakterystyczne dla środkowej Europy, kiedy w połowie maja, po okresie utrzymywania się wyżu barycznego nad Środkową i Wschodnią Europą (w tym nad Polską), następuje zmiana cyrkulacji atmosferycznej i przy słabnącym wyżu zaczyna napływać – wraz z niżem barycznym – zimne powietrze z obszarów polarnych. Analiza danych z lat 1881–1980, przeprowadzona przez Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego, pokazała, że w 95 spośród tych lat zaobserwowano istotne ochłodzenia w okresie 1–25 maja, przy czym aż w dziewięciu latach spadek temperatury z dnia na dzień przekraczał dziesięć stopni Celsjusza. Na podstawie tych danych ustalono, że najwyższe prawdopodobieństwo ochłodzenia występuje między 10. a 17. maja i wynosi aż 34%.Nazwy pochodzą od patronów poszczególnych dni – zimni ogrodnicy to św. Pankracy (wspomnienie 12 maja), św. Serwacy (13 maja) i św. Bonifacy (14 maja), a zimna Zośka – św. Zofia (15 maja). Inny patron tego samego dnia, święty Izydor, również został utrwalony w tradycji ludowej, zyskując miano Oracza.
Według przysłów i obserwacji ludowych ten okres to ostatnie dni wiosennych przymrozków. W tych dniach chłód może się nasilić, lecz po nich nie powinien już zaszkodzić roślinom.
IMGW ostrzega więc przed przymrozkami w tych dniach:
„Prognozuje się wystąpienie przed południem silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 70 km/h, z północnego zachodu. Prognozuje się spadek temperatury do -2°C, przy gruncie do -4°C”.
źr. IMGW, Wikipedia 

Reklama
Poprzedni artykułStracili prawo jazdy bo jechali ponad 120 km/h
Następny artykułZa fałszywymi alarmami bombowymi w czasie matur stoją rosyjskie służby