Strona główna PRZEMYŚL Zastosowanie amantadyny w medycynie – opracowanie lek. Bodnara

Zastosowanie amantadyny w medycynie – opracowanie lek. Bodnara

0
Reklama

Chlorowodorek amantadyny i inne pochodne amantadyny są jedynymi dostępnymi lekami (do tej pory), które bezpośrednio oddziałują na inaktywację koronawirusa SARS-CoV-2, prawdopodobnie zmieniając mu środowisko rozwoju z kwaśnego na zasadowe. A także potencjalnie mają wiele innych mechanizmów działania, w tym prawdopodobnie jeszcze niezbadane.

Amantadyna ma obecnie wiele zastosowań. Analizując wszelkie opracowania z dziedziny neurologii o działaniu amantadyny na układ nerwowy w takich chorobach jak: udary, urazy mózgu, czy ciężkie uszkodzenia mózgu – amantadyna jest najbardziej skuteczna. Jest stosowana na oddziałach neurologicznych, bo działa regenerująco na komórki mózgowe. Według badań, 89% pacjentów stosujących amantadynę uzyskało poprawę stanu zdrowia, w tym 54% uzyskało znaczną poprawę. Zmniejsza też obrzęk i odczyn zapalny, a badania efektów ubocznych amantadyny porównuje się z poziomem placebo – czyli są bliskie zeru.
Z własnych obserwacji – u pacjentów chorych na COVID-19 – leczenie amantadyną powoduje cofanie się zmian zapalnych i regenerację w płucach. Jest znacznie lepsza i szybsza niż u pacjentów nieleczonych amantadyną. Całe leczenie ulega znacznemu skróceniu. Na przykład: gdy porównujemy pacjentów szpitalnych, którzy na własną odpowiedzialność przyjmowali amantadynę, w stosunku do pacjentów, którzy jej nie zażywali – szybciej opuszczali szpital, ich stan w trakcie wypisu często jest o wiele lepszy (dane pacjentów możliwe do wglądu) – pisze lekarz.
U niektórych pacjentów po przechorowaniu COVID-19 nieleczonych amantadyną, nawet po kilku tygodniach występują zmiany osłuchowe w płucach. Podanie antybiotyków wraz z amantadyną nawet po tym czasie dają bardzo dobre efekty terapeutyczne (dane medyczne dostępne do wglądu).
Z ostatnich publikacji angielskich, u pacjentów po przechorowaniu COVID-19, po ponad 2 miesiącach stwierdzono, że 78%‼ osób przeszło zapalenie mięśnia sercowego. Aż u 60% stwierdzono, że mają jeszcze czynne zapalenie mięśnia sercowego. Niezależnie od tego, czy byli leczeni w domu, czy w szpitalu. (8,9,10)
Z własnej obserwacji mogę stwierdzić, że pacjenci, którzy otrzymywali amantadynę, proces ich rekonwalescencji i wzrostu tolerancji na wysiłek jest szybszy. Mimo wszystko nie zalecam w ciągu 2-3 miesięcy nadmiernego wysiłku. Również z doświadczeń własnych i obserwacji, pacjenci otrzymujący amantadynę mają zmniejszone objawy bólowe w klatce piersiowej.
Nie jestem klinicystą, aby opisywać mechanizmy działania amantadyny. Wspominałem wcześniej, że pewnie ma jeszcze kilka punktów uchwytu w komórkach, części prawdopodobnie jeszcze nie znamy. Na część odpowiedzi może już dzisiaj udzielić neurologia. – pisze Włodzimierz Bodnar.
Nasuwają mi się wnioski, że amantadyna działa tak samo skutecznie na inne komórki jak na układ nerwowy. Zmniejsza odczyn zapalny i obrzęk w komórkach (np. płucnych, czy sercowych) zwiększa regenerację i ogranicza ich odczynowość, co wydatnie może zmniejszyć lub złagodzić ilość powikłań po COVID-19.
Amantadyna jest lekiem bardzo skutecznym w leczeniu COVID-19 a równocześnie się sprawdza w zmniejszeniu uszkodzeń w wielu narządach. Wzywam do badań i natychmiastowego wpisania amantadyny w schematy leczenia COVID-19 jako głównego i jedynego leku przyczynowego (do tej pory), który działa bezpośrednio na wirusa SARS-CoV-2, a jednocześnie jest niezwykle przydatnym lekiem w leczeniu objawowym.
Jeszcze raz przypominamy, że nie można samemu leczyć choroby COVID-19 chlorowodorkiem amantadyny. Oprócz leczenia amantadyną niezbędne jest leczenie wszelkich objawów innymi lekami objawowymi po zbadaniu i nadzorem lekarza.
Reklama
Poprzedni artykułSezon narciarski na podkarpackich stokach rozpoczęty. Sprawdź gdzie!
Następny artykułNowy biskup diec. tarnowskiej Artur Ważny pochodzi z Ropczyc