31 października to wigilia Wszystkich Świętych. Od kilku lat w Polsce ukartowało się także ten dzień jako Halloween. Nie jest to polski zwyczaj, dlatego narodowcy proponują alternatywną akcję.

Halloween przywędrowało do Polski z Zachodu. Zwyczaj przebierania się w potwory, wycinania w dyniach wzorów na kształt straszydeł i obdarowywania przebranych dzieci cukierkami wziął swój początek w USA.

Nie jest to polskie święto. Kultura amerykańska jest nam obca, a przebieranie się w straszydła, w przededniu jednego z ważniejszych świąt katolickich, gdzie czcimy świętych Kościoła, sprawia, że tradycja europejska zostaje zachwiana- mówi Tomasz, przedstawiciel Młodzieży Wszechpolskiej.

Z tej racji działacze organizacji narodowych w Rzeszowie- Narodowy Rzeszów i Młodzież Wszechpolska przygotowali akcję “Zapal znicz zamiast dyni”.

Jak czytamy w ich wydarzeniu w social media:

Narodowy Rzeszów wraz z Młodzieżą Wszechpolską w przeddzień święta Wszystkich Świętych zapraszają na kolejny wieczorny spacer ulicami naszego miasta. Celem tej symbolicznej akcji jest zapalenie zniczy pod wybranymi pomnikami i tablicami pamiątkowymi pomordowanych polskich patriotów, a zarazem pielęgnacja naszej zbiorowej pamięci i tożsamości.

Inicjatywę kierujemy szczególnie w stronę młodego pokolenia, któremu proponuje się komercyjną ofertę tzw. halloween.
Jesteśmy przekonani, że sama inspiracja zwyczajami innych narodów i kręgów kulturowych nie jest czymś szkodliwym – bywa ona niekiedy twórcza i inspirująca. Nie może to jednak przyjmować formy ślepego naśladownictwa, hołdującego głównie zgubnej idei materializmu i konsumpcjonizmu.

Dlatego przywiązani do obyczaju związanego ze świętem 1 listopada, wybieramy siłę tradycji przeciwko obcej popkulturze.

Zapraszamy na spacer z pochodniami i zniczami, który odbędzie się dzień przed wspomnianym wyżej świętem, 31 października.

Narodowcy uważają, że amerykański zwyczaj Halloween nie ma nic wspólnego z polską kulturą i niesie zagrożenie dla jego wyznawców.

O zagrożeniach duchowych mówi też Konferencja Episkopatu Polski:

 Halloween “promuje kulturę śmierci” oraz “popycha nowe pokolenia w kierunku mentalności ezoterycznej magii, atakuje święte i duchowe wartości”. W Polsce pierwsze dni listopada są czasem pamięci o zmarłych, modlitwy i zadumy nad sensem życia. Mali uczestnicy tej zabawy mogą odczuwać później lęki lub mieć nocne koszmary związane z duchami, zjawami i upiorami, za które są przebierani. Tak więc Halloween nie jest tylko niewinną zabawą, ale niesie ze sobą poważne konsekwencje, choć wiele osób to bagatelizuje, a nawet ośmiesza.

Więcej o akcji narodowców w wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/1879751758701665/

źr.: Facebook, KEP