Strona główna WIADOMOŚCI Zalesianie i prace leśne w tym roku opóźnione

Zalesianie i prace leśne w tym roku opóźnione

0
Zdjęcie poglądowe
Reklama

Tegoroczne warunki pogodowe sprawiły, że prace zalesieniowe i odnowieniowe, zwłaszcza w nadleśnictwach górskich regionu, zaczęły się później niż przed rokiem, bowiem w wyższych partiach dłużej zalegał śnieg. Obecnie trwają prace w nadleśnictwach nizinnych, gdzie śniegu tej zimy było niewiele, natomiast rozpoczynają się prace w górach.

Blisko 16 mln sadzonek trafi w tym roku do lasów Podkarpacia ze szkółek hodowlanych prowadzonych przez nadleśnictwa. Będą to głównie sadzonki sosny (4,6 mln)  i buka (4 mln), dużo będzie też dębów (2,4 mln) i jodeł (1,5 mln).

Reklama

Większość sadzonek trafia do lasów państwowych, choć spora ich część zostanie posadzona też na prywatnych gruntach, przeznaczonych do zalesień, czy uzupełnień na istniejących już uprawach. W 2022 r. plan odnowień i zalesień w lasach Podkarpacia zakłada obsadzenie nowego lasu na powierzchni ponad 1,7 tys. ha.

Na koniec 2021 roku na powierzchni 90 ha szkółek leśnych prowadzonych przez nadleśnictwa w regionie wyhodowano 26,5 mln sadzonek. Wśród nich 6,5 mln stanowią sadzonki jodły, 7,5 mln – buka, 5,2 mln – dębu i 4,4 mln – sosny. Dwa pierwsze gatunki dominują w górskiej części regionu, z kolei dąb i sosnę najczęściej można spotkać na terenach nizinnych woj. podkarpackiego.

Ponad 2,0 mln sadzonek to drzewka hodowane w systemie kontenerowym, około 3,4 mln w inspektach, zaś większość, czyli 21,1 mln dorasta na powierzchniach otwartych. Na leśnych szkółkach hodowane są też sadzonki rodzimych krzewów: bzu czarnego i koralowego, głogów, śliwy tarniny, kłokoczki południowej, trzmieliny, żarnowca miotlastego, leszczyny, derenia, kaliny i jałowca. Służą one wzbogaceniu różnorodności przyrodniczej lasów, głównie poprzez wprowadzanie podszytów.

Na gruntach ciężkich, jak gleby górskie, w sadzeniu lasu wykorzystuje się siekieromotyki. Narzędzie to zrobiło w latach 80. XX w. małą rewolucję w hodowaniu nowego pokolenia lasu, bowiem w trudnym terenie jego siekierowe ostrze używa się do nacięcia darni wzdłuż, zaś przy pomocy drugiej części, czyli  motyki, podważa się rozcięty płat uzyskując otwór, w który łatwo wsunąć sadzonkę. Potem już tylko mocne udeptanie wokół. Skuteczność siekieromotyki wyraża się udatnością upraw leśnych, a ta jest naprawdę wysoka. Do tego dodać trzeba, że o wiele zmniejsza się pracochłonność takiej czynności.

Podkarpaccy leśnicy od lat preferują naturalne odnawianie się lasu, dokonując cięć prześwietlających i odsłaniających młode pokolenie drzew. W ten sposób odnawia się przede wszystkim lasy jodłowe i bukowe, zwłaszcza te położone na pogórzach i w górach. W tym roku przewiduje się też uznanie około 370 hektarów odnowień naturalnych za przyszłościowe.

Co roku zmniejsza się powierzchnia szkółek leśnych z uwagi na wyższą wydajność hodowli sadzonek w kontenerach i tunelach. Brakuje również powierzchni gruntów Skarbu Państwa przeznaczonych do zalesień, a odnawianie lasu dokonywane jest przez wykorzystanie naturalnej witalności drzewostanów.

RDLP w Krośnie nadzoruje 26 nadleśnictw, które gospodarują na powierzchni 418 tys. ha. W południowo-wschodniej Polsce lesistość wynosi 37 proc. Od zakończenia drugiej wojny światowej wzrosła ona o ponad 50 proc.

źr. RDLP Krosno

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!