Strona główna BIESZCZADY Zagrożenie lawinowe w Bieszczadach

Zagrożenie lawinowe w Bieszczadach

0
Bieszczadzki Park Narodowy
Reklama

Warunki na szlakach turystycznych są trudne. Część odcinków jest jedynie częściowo drożna, widoczność na ok. 20 metrów. Szlaki mniej uczęszczane są nieprzetarte. Grubość pokrywy śnieżnej jest zróżnicowana, wzrasta wraz z wysokością i waha się od 40 -120 cm. Na drzewach występuje okiść grożąca obłamaniem gałęzi. Długie wyprawy są bardzo wyczerpujące ze względu na ciężki i mokry śnieg, który w znacznym stopniu utrudnia poruszanie się. W takich warunkach przydają się rakiety śnieżne i kije. Powierzchnie parkingów czynnych w okresie zimowym są odśnieżone, jednak zawsze może dosypać śniegu i trzeba być na to przygotowanym. Pamiętajcie, że aura może się zmienić w każdej chwili i zaplanujcie wyprawę tak, żebyście mogli wrócić o własnych siłach, bez pomocy ratowników GOPR- podał Bieszczadzki Parki Narodowy.

W Bieszczadach wprowadzono drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Reklama

Intensywny opad śniegu(ok 20 cm za 24h), silny wiatr. Zagrożenie lawinowe występuje w miejscach odłożenia i uformowania znacznych depozytów śniegu na stromych stokach. W związku ze zmiennymi kierunkami wiatru w ostatnim czasie zagrożenia możemy spodziewać się na wszystkich wystawach. Uwagę należy zwrócić w przygrzbietowych partiach za przełamaniem terenu oraz w formacjach wklęsłych (leje, jary). Pokrywa zbudowana z kilku warstw śniegu starego na którym wiejący silny wiatr tworzy depozyty przewianego śniegu formując deski śnieżne o coraz większej miąższości. W paśmie połonin średnia pokrywa śniegu 80 cm, w miejscach nawianych do 200 cm. Na części obszaru pokrywa stabilizowana przez wysoką nieprzykrytą roślinność.

Najbliższa doba z opadami śniegu, wiatr północno-wschodni do 40 km/h, temperatura powietrza – 13˚C. Powyżej górnej granicy lasu przebieg szlaku może być niewidoczny , w miejscach wywianych oblodzenie. Poruszanie się bez rakiet śnieżnych lub nart skiturowych wiąże się z torowaniem w bardzo głębokim śniegu.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!