Strona główna PRZEMYŚL Za nami ostatnie w tym roku zaprzysiężenie przemyskiego WOT

Za nami ostatnie w tym roku zaprzysiężenie przemyskiego WOT [foto]

0
Reklama

2 grudnia br. w Stubnie odbyła się szósta w tym roku przysięga żołnierzy 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało 44 ochotników z powiatu przemyskiego, jarosławskiego i lubaczowskiego oraz miasta Przemyśla. Nowo zaprzysiężeni żołnierze właśnie ukończyli szkolenie podstawowe, zapoznali się z elementami wojskowego rzemiosła, m.in. strzelectwem, taktyką, zasadami zachowania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy, łącznością czy topografią.

Reklama


Przemawiając do zebranych na placu żołnierzy, dowódca 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Daniel BŁOTKO, gratulował nowo zaprzysiężonym żołnierzom decyzji wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego. Z wypowiedzi dowódcy wybrzmiało również, że są oni gwarantem bezpieczeństwa swoich „małych Ojczyzn”. Na tą okoliczność Dowódca brygady zacytował Aleksandra Fredro „Miłe cudze kraje lecz milsza Ojczyzna” dodając jeszcze „Żołnierze PAMIĘTAJCIE – Ojczyzna zawsze na pierwszym miejscu”.
WOT jako jedyny rodzaj sił zbrojnych oferują możliwość dogodnego pogodzenia nauki, pracy zawodowej i obowiązków rodzinnych ze służbą na rzecz Ojczyzny i lokalnej społeczności. Żołnierze OT mogą uczyć się, pracować lub studiować i jednocześnie pełnić służbę wojskową, zdobywając w ten sposób nowe doświadczenia.

Chodziłam do liceum w klasie o profilu wojskowym. Wstąpienie do Wojsk Obrony Terytorialnej jest dla mnie spełnieniem moich marzeń o służbie wojskowej – powiedziała Sabina pracownik cywilny wojska.


Nowo zaprzysiężeni żołnierze rozpoczną teraz trzyletni cykl szkoleń w jednym z pododdziałów 20 PBOT zlokalizowanych w Przemyślu i Jarosławiu. Szkolenia będą odbywać się w formie rotacyjnej w weekendy, w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. Żołnierze, którzy mają za sobą minimum rok służby w szeregach 20 PBOT, mogą ubiegać się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej w korpusie oficerów, podoficerów i żołnierzy szeregowych.


Mieszkańcy Ziemi Przemyskiej, którzy chcą zdobyć wojskowe przeszkolenie, a nigdy nie byli w wojsku mogą spróbować swoich sił podczas szkoleń podstawowych. Wnioski o powołanie do WOT należy składać w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania Wojskowym Centrum Rekrutacji lub przez portal e-PUAP. Zainteresowani mogą również skontaktować się z rekrutem 20 PBOT ze swojego powiatu – dane kontaktowe dostępne są na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl .

Reklama
Poprzedni artykułGroziło im wychłodzenie. Pomoc przyszła w czas
Następny artykułOdra-Niemen dodała do bazy mogił powstańców styczniowych grób bohatera w Iskani

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!