Strona główna PRZEMYŚL Odra-Niemen dodała do bazy mogił powstańców styczniowych grób bohatera w Iskani

Odra-Niemen dodała do bazy mogił powstańców styczniowych grób bohatera w Iskani

0
Reklama

Nie zważając na nieprzychylne warunki pogodowe, zespoły członków naszego stowarzyszenia, ciągle podróżują, często po ciężko dostępnych zakamarkach w województwie podkarpackim i świętokrzyskim, w poszukiwaniu kolejnych miejsc pamięci oraz mogił Powstańców Styczniowych z 1863 r.- podali w social mediach działacze stowarzyszenia Odra-Niemen.

Każde miejsce pamięci i każdy Powstaniec to inna pełna emocji historia, którą dzięki regionalistom i pasjonatom historii poznajemy i skrupulatnie odnotowujemy. W miniony weekend dzięki Pani dyrektor Szkoły Podstawowej w Iskani dotarliśmy do świetnie zachowanych grobów bohatera największego polskiego zrywu niepodległościowego oraz Jego rodziny w środku lasu w miejscu gdzie niegdyś stała cerkiew, po której nie ma już śladu. Miejscem pieczołowicie opiekują się uczniowie miejscowej szkoły pod czujnym okiem swoich pedagogów- podali.

Reklama

Mieczysław Weryha-Darowski pochodził z senatorskiego herbu Ślepowron. Był wnukiem porucznika dragonów austriackich, synem powstańca listopadowego. W 1863 roku przerwał studia, aby przyłączyć się do Powstania Styczniowego. Po bitwie pod Komorowem był więziony, wrócił po paru latach, dokończył studia i był dyrektorem Towarzystwa Przemysłowego we Lwowie.

Szkoła w Iskani została ufundowana przez Jadwigę Darowską w 1889 roku.

Reklama
Poprzedni artykułZa nami ostatnie w tym roku zaprzysiężenie przemyskiego WOT [foto]
Następny artykułPomogli dzieciom podczas kolizji drogowej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!