Strona główna KULTURA Z dziejów formacji policyjnych na Podkarpaciu (1919-2019)

Z dziejów formacji policyjnych na Podkarpaciu (1919-2019)

0
Reklama

Kilka tygodni temu światło dzienne ujrzało wyjątkowe wydawnictwo. To książka pt. „W służbie państwu i społeczeństwu. Z dziejów formacji policyjnych na Podkarpaciu (1919-2019)”. Przybliża ona różne aspekty służby policyjnej na przestrzeni dziejów, na obszarze, które obecnie stanowi województwo podkarpackie.
Pomysł na tę książkę zrodził się w 2017 roku, w trakcie przygotowań do Jubileuszu 100. Rocznicy powołania Policji Państwowej. Do projektu pozyskano naukowców z Uniwersytetu Rzeszowskiego, WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, Instytutu Pamięci Narodowej oraz policjantów i funkcjonariuszy w stanie spoczynku, zajmujących się naukowo historią Policji. Efektem pracy jest 11 artykułów oraz 8 bogatych w treści aneksów.
Studia monograficzne mają układ chronologiczny. Składają się z czterech rozdziałów, obejmujących tematykę dotyczącą kolejnych epok – II Rzeczypospolitej, okresu drugiej wojny światowej, okresu Polski ludowej oraz czasów współczesnych.
W roku Jubileuszu 30-lecia powołania Policji (ustawą z 6 kwietnia 1990 r. o Policji), warto podkreślić, że w publikacji dużo miejsca poświęcono dziejom najnowszym. W pierwszej dekadzie istnienia (1990-1998), na terytorium obecnego Podkarpacia funkcjonowały cztery komendy wojewódzkie: w Krośnie, Przemyślu, Rzeszowie i Tarnobrzegu. W związku z utworzeniem samorządu szczebla wojewódzkiego i powiatowego, w wyniku którego m.in. utworzone zostało województwo podkarpackie, od 1 stycznia 1999 r., po likwidacji trzech komend, obszar województwa stał się rejonem służbowym Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Cztery artykuły dotyczą minionych 30 lat. Dwa pierwsze charakteryzują działalność Policji w obu wspomnianych okresach, trzeci jest poświęcony służbie prewencji, a czwarty – zwalczaniu w tym czasie przestępczości.
Dużą wartością publikacji są aneksy, zawierające wiele danych o osobach, które sprawowały istotne funkcje lub wyróżniły się w służbie Policji. Czytelnik znajdzie w nich m.in. nazwiska poległych policjantów II i III RP, przedstawicieli kadry kierowniczej szczebla wojewódzkiego i powiatowego (1990-2019), kierowników organizacji społecznych działających w środowisku policyjnym oraz policjantów jednostek Policji z Podkarpacia – laureatów ogólnopolskich konkursów policyjnych.
Więcej informacji na temat książki znajduje się na stronach Instytutu Pamięci Narodowej.

Reklama
Poprzedni artykułKoronawirus na Podkarpaciu. Stan epidemiologiczny na 3.05
Następny artykułPKO Ekstraklasa wraca do gry