Strona główna LEŻAJSK Wycieczka kajakowa ks. Karola Wojtyły z Przemyśla do Leżajska

Wycieczka kajakowa ks. Karola Wojtyły z Przemyśla do Leżajska

0

Karol Wojtyła zanim został papieżem niejednokrotnie odwiedzał Podkarpacie, gościł między innymi w Jarosławiu, Przeworsku i Jodłówce, a nawet płynął kajakiem Sanem – z Przemyśla do Leżajska. Było to w 1958 roku.

Wycieczka kajakowa miała charakter turystyczno-formacyjny (religijny). Spływ trwał 4 dni (19-22 lipca). Jeden z noclegów miał miejsce prawdopodobnie w okolicy Gorzyc, w gminie Tryńcza. Uczestniczyli w niej czterej studenci i cztery studentki pod przewodem ks. Karola Wojtyły, który przez uczestników wycieczki, ze względów konspiracyjnych, nazywany był „Wujkiem”. Licząca 91,1 km trasa wycieczki, w ocenie jej uczestników, była „urokliwa”.

Kilka dni temu na Sanie w Wyszatycach odbył się I spływ kajakowy śladami ks. Karola Wojtyły. Pierwszym upamiętnieniem wyprawy kajakowej księdza Karola Wojtyły było także odsłonięcie pomnika ufundowanego przez mieszkańca Przemyśla, Józefa Rybczyńskiego.

Święty Jan Paweł II odwiedzał Leżajsk niejednokrotnie, między innymi po kradzieży koron. Powtórna koronacja koronami poświęconymi przez Jana Pawła II, odbyła się w 1984r. Jan Paweł II znał leżajskie sanktuarium, gdyż był w nim w 1965r. jako Arcybiskup Karol Wojtyła Metropolita Krakowski i pozostawił w kronice Sanktuarium wpis:
„Z serdecznym blogosławieństwem i prośbą o pamięć przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Pamięcią będę się starał odpłacić za pamięć, bo nie łatwo zresztą zapomnieć Waszej Bazyliki”.

Poprzedni artykułŁukasz Różański nie powalczy 13 sierpnia. Wszystko przez… J.LO
Następny artykułNie ustąpiła pierwszeństwa i doszło do kolizji [foto]
Izabela Pomykała Redaktor naczelna