Strona główna POLITYKA Wybory prezydenckie Rzeszów 2021 – sylwetki kandydatów

Wybory prezydenckie Rzeszów 2021 – sylwetki kandydatów

0
Rzeszów stolica Podkarpacia
Reklama

Po 18 latach Rzeszów zmienia włodarza. Po nagłej rezygnacji z funkcji Tadeusza Ferenca, w stolicy Podkarpacia rozpoczęła się batalia o fotel prezydenta. Lista kandydatów jest długa.

10 lutego br. Tadeusz Ferenc, były już prezydent miasta Rzeszowa, ogłosił, że rezygnuje z piastowanego urzędu prezydenta miasta. Ferenc rządził Rzeszowem od ponad 18 lat, zrezygnował w dniu swoich 81 urodzin. Podczas konferencji, na której ogłosił rezygnację namaścił niejako swojego następcę, jednak „namaszczenie” nie jest tożsame z oddaniem stanowiska. Aby namaszczony Marcin Warchoł zajął miejsce Ferenca, musi wpierw wygrać wybory.

Zgodnie z prawem wyborczym, premier Mateusz Morawiecki rozpisał wybory uzupełniające, w myśl których wybory w Rzeszowie odbędą się 9 maja. I choć do 16 kwietnia poczekamy na ostateczną listę zarejestrowanych kandydatów w walce o stołek prezydencki, to już dziś lista chętnych jest długa.

Reklama

Nowi kandydaci pojawiają się niemal codziennie. Każda z większych partii politycznych przedstawiła już swojego kandydata. Opozycja antyPiS wystawiła jednego wspólnego kandydata, poszczególne partie Zjednoczonej Prawicy także przedstawiły każda z osobna swojego faworyta, Konfederacja poparła lokalnego posła w drodze na urząd prezydenta, a wśród chętnych na to stanowisko pojawiają się także kandydaci z Kukiz’15 oraz lokalni aktywiści.

Kto na prezydenta?

Grzegorz Braun poseł Konfederacji wybrany do Sejmu z ziemi rzeszowskiej. Braun jest z zawodu reżyserem, scenarzystą oraz publicystą. Startował na urząd prezydenta RP w 2015 roku oraz po śmierci Pawła Adamowicza na prezydenta Gdańska w 2019 r. Jest jednym z liderów Konfederacji, a także prezesem Konfederacji Korony Polskiej. Grzegorz Braun to tradycjonalista katolicki, krytyk demokracji. Wielokrotnie uczestniczył i przemawiał podczas protestów przeciwko obostrzeniom wprowadzonym przez rząd PiS, interweniował w obronie przedsiębiorców, wobec których policja podjęła działanie w związku z otwarciem lokalu wbrew rozporządzeniom rządu. Konsekwentnie odmawiał zakrywania ust i nosa, co doprowadziło do konfliktów m.in. z marszałkami Sejmu prowadzącymi obrady.

Konrad Fijołek samorządowiec z Rzeszowa, będący wiceprzewodniczącym Rady Miasta Rzeszowa, bliski współpracownik Tadeusza Ferenca. Został kandydatem wspólnym opozycji. Podczas konferencji poparli go Włodzimierz Czarzasty, Władysław Kosiniak-Kamysz, Borys Budka oraz Szymon Hołownia. Fijołek zaznacza, że jest urodzonym rzeszowianinem. W sieci zawrzało po tym, jak Fijołek zasłynął ze swoich antypisowskich wypowiedzi: „je*** kaczystan” pisał po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej.

Ewa Leniart wojewoda podkarpacki, kandydatka Prawa i Sprawiedliwości. Wcześniej była dyrektorem rzeszowskiego IPN, w wyborach do Sejmu 2019 roku została wybrana na posła, jednak zrezygnowała z mandatu. Podczas prezentacji jej osoby w wyborach na urząd prezydenta Rzeszowa Konrad Fiołek, lokalny samorządowiec z PiS stwierdził, że Ewa Leniart jest najlepszym kandydatem. Sama kandydatka stwierdziła, że: „my jako Prawo i Sprawiedliwość chcemy zmieniać Rzeszów, uważamy, że jest tam miejsce na nowe działania, na zmiany, na poprawę sytuacji”.

Marcin Warchoł wiceminister w resorcie sprawiedliwości, poseł, członek Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry. Warchoł został „namaszczony” na następcę Tadeusza Ferenca. Ferenc stwierdził, że dzięki jego współpracy z Warchołem miasto odzyskało Zamek Lubomirskich, będący dotychczas siedzibą Sądu Okręgowego. Warchoł startując w wyborach uzyskał poparcie swojej macierzystej partii, jednak nie poparło go Prawo i Sprawiedliwość. Mimo, iż oficjalnie kampania wyborcza jeszcze nie ruszyła, kandydat SolPol-u nieoficjalnie zyskuje już zwolenników, np. podczas rozdawania kwiatów mieszkankom Rzeszowa na 8 marca.

Kogo rzeszowianie wybiorą na prezydenta? Nie wiadomo. Eksperci są zgodni, że duża liczba kandydatów w walce o fotel prezydencki spowoduje drugą turę wyborów. Ciężko będzie wyłonić zwycięzcę w pierwszej turze.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!