Strona główna NISKO Władze województwa i rolnicy podziękowali za tegoroczne plony

Władze województwa i rolnicy podziękowali za tegoroczne plony [FOTO]

0
Reklama

W strugach deszczu, ale jednocześnie kolorowo, barwnie, z radością rolnicy z wielu zakątków Podkarpacia obchodzili w Ulanowie tradycyjne święto polskiej wsi oraz wspólnie dziękowali za tegoroczne plony. Na uroczystość przybyło kilkadziesiąt delegacji z różnych gmin i powiatów regionu wraz z pięknymi wieńcami dożynkowymi.  

Gośćmi wojewódzkich dożynek byli podkarpaccy parlamentarzyści Fryderyk Kapinos, Wiesław Buż, rząd RP reprezentowali poseł i wiceminister infrastruktury Rafał Weber oraz wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Obecni byli: przedstawiciele samorządu województwa – wicemarszałek województwa Ewa Draus oraz radna województwa Maria Napieracz, wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, samorządowcy z ziemi ulanowskiej i wielu innych zakątków regionu, przedstawiciele duchowieństwa, służb mundurowych, instytucji związanych z rolnictwem, a także mieszkańcy Ulanowa i wielu innych zakątków województwa. Centralnym punktem XXI Dożynek Województwa Podkarpackiego była uroczysta msza święta, koncelebrowana przez biskupa pomocniczego diecezji sandomierskiej Edwarda Mariana Frankowskiego. Była ona dziękczynieniem za zebrane przez podkarpackich rolników tegoroczne plony.

Reklama

Rolnik jedną ręką szuka dla nas chleba, drugą ręką garść dobrych myśli wydobywa z nieba, taki jest właśnie rolniczy trud, nie tylko dbać o to, aby nikomu nie zabrakło chleba i płodów ziemi, ale także dbać o zachowanie wiary, o tradycje przodków, o zachowanie wartości – mówił biskup Edward Frankowski. Biskup wielokrotnie podkreślał jak wielka jest rola rolników w dostarczaniu żywności, ale także w dbaniu o sprawy narodu i ojczyzny.

Bóg jest pierwszym gospodarzem, który uczy innych jak pięknie, choć z wielkim wysiłkiem i w pocie czoła gospodarować. Ziemia jest naszą matką, którą rolnik szanuje i pielęgnuje, a którą zawsze z taka miłością całował nasz papież Jan Paweł II. Stójcie przy tej matce rodzicielce, ona rodzi cierń i oset, ale dzięki waszej pracy przynosi człowiekowi pokarm. Należy się Wam wielki szacunek i wielka pomoc, by Wasza praca i wartości, które w sobie nosicie były jeszcze lepiej pielęgnowane. Bo dbanie o polską wieś to dbanie o dobro wspólne narodu ć- powiedział w czasie homilii biskup Frankowski na stadionie w Ulanowie, gdzie odbyły się dożynkowe uroczystości

W imieniu samorządu województwa podkarpackiego za trud dziękował rolnikom marszałek województwa Władysław Ortyl.

Tak jak nasi przodkowie, tak i my dziękujemy za zebrane plony, cieszymy się, że możemy razem świętować, a tym samym umacniać więzi łączące nasze lokalne społeczności.  
Ta tradycja to jeden z fundamentów, na których stoją i w oparciu o które, funkcjonują nasze wspólnoty. W tej szczególnej chwili dziękuję wszystkim podkarpackim rolnikom za ciężką pracę każdego dnia, za trud wkładany w gospodarowanie, za siłę pozwalającą walczyć z przeciwnościami natury, ale także za starania, których efektem jest rozwój gospodarstw, ich ciągła modernizacja, a tym samym rozkwit podkarpackich wsi.

Słowa do uczestników dożynek skierowali prezydent RP Andrzej Duda oraz marszałek sejmu Elżbieta Witek oraz premier RP Mateusz Morawiecki List prezydenta RP odczytał poseł Fryderyk Kapinos.

Dożynkowe wieńce symbolizują sens pracy na roli, to owoc ciężkiej pracy i poświęcenia. O tym jak ważna jest Wasza praca przekonaliśmy się wszyscy podczas pandemii koronawirusa, kiedy zobaczyliśmy jak ważna jest samowystarczalność żywności. Rolnicy od dawna poświęcali się w służbie dla dobra wspólnego i polskiej racji. Nigdy nie zapomnimy o zasługach polskiej wsi dla suwerenności narodu. Wiemy, że rolnicy nie potrzebują kibiców, ale wsparcia i właśnie to wsparcie chcemy im dać, temu służy właśnie Rada ds. rolnictwa i terenów wiejskich która szuka rozwiązań dla polskiej wsi – napisał do uczestników dożynek w Ulanowie prezydent Andrzej Duda  wyrażając głęboką wdzięczność za pracę.    

Swoje pozdrowienia i podziękowania za trud rolniczej pracy przekazała podkarpackim rolnikom marszałek sejmu. Jej list odczytał w czasie uroczystości wiceminister Rafał Weber. Słowa wdzięczności i podziękowań przekazał w liście premier Mateusz Morawiecki. – Obszary wiejskie to potencjał, który chcemy dobrze wykorzystać. Chcemy przeznaczyć wysokie środki na unowocześnianie rolnictwa, ale także na pielęgnowanie kultury i tradycji. Rozwój polskiej wsi, to element szerszej wizji Polski i obietnica, która złożyliśmy Polakom – napisał premier RP w liście odczytanym przez wicewojewodę Jolantę Sawicką.

Starostami ulanowskich dożynek byli pani Zuzanna Janiec z Bielińca, która wraz z mężem Krzysztofem gospodaruje na niemalże 50 hektarach, hodując krowy francuskiej rasy mięsnej limousine oraz uprawiając zboża, a także pan Józef Skalny z Bielin, którego gospodarstwo obejmuje ponad 22 hektary, wykorzystywane na uprawę zbóż, będący jednocześnie hodowcą trzody chlewnej oraz bydła.

W uroczystościach dożynkowych uczestniczyło kilkadziesiąt delegacji z pięknymi, niezwykle bogato i oryginalnie wykonanymi wieńcami, przygotowanymi przez lokalnych społeczników i artystów w poszczególnych gminach i powiatach regionu. Na zakończenie mszy świętej biskup Edward Frankowski poświecił wieńce je i pobłogosławił rolników.

Życzenia dla mieszkańców wsi, miasteczek i obszarów wiejskich regionu przekazał marszałek Władysław Ortyl.

Tydzień temu odbyły się Dożynki powiatu niżańskiego w Rudniku nad Sanem.

Reklama
Poprzedni artykułTrwają XXI Dożynki Województwa Podkarpackiego. Wieczorem zagra Kombi
Następny artykułBędzie bezpłatny urlop dla osób niezaszczepionych? Nowe pomysły rządu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj