Strona główna WIADOMOŚCI Wkrótce otwarcie hali serwisowej Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej

Wkrótce otwarcie hali serwisowej Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej

0
Reklama

Zaplecze techniczne dla pociągów Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej jest już prawie gotowe. Dziś członkowie zarządu oglądali potężny gmach, w którym serwisowane będą pojazdy PKA. Baza, która powstała w pobliżu stacji PKP Staroniwa jest częścią wielkiego projektu Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej. Jego całkowity koszt to prawie 464 miliony zł z czego dofinansowanie z Funduszy Europejskich to prawie 150 mln zł.

Obiekt oglądali członkowie zarządu wraz z sekretarzem. Zwiedzanie poprzedziło krótkie spotkanie informacyjne podsumowujące realizację inwestycji. Wzięli w nim udział m.in. marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałkowie Ewa Draus i Piotr Pilch oraz członkowie zarządu Anna Huk i Stanisław Kruczek, a także Sekretarz Województwa Lesław Majkut, Skarbnik Województwa Waldemar Dzień, dyrektorzy Departamentu Dróg i Publicznego Transportu Zbiorowego Joanna Szozda i Zbigniew Kozak oraz Mieczysław Borowiec dyrektor Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK w Rzeszowie.

Reklama

Prawie pięć milionów pasażerów skorzystało z naszych przewozów regionalnych w poprzednim roku, a ponad połowa tej liczby to podróże w ramach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. Ten obiekt zapewni sprawne funkcjonowanie, a zarazem rozwój naszych usług transportowych. Świat stawia na kolej i w tym kierunku będzie podążać także Województwo Podkarpackie – powiedział marszałek Władysław Ortyl. 

W ramach projektu kupiono 10 pociągów, które służą podkarpackim pasażerom w ramach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. Głównym elementem projektu była budowa hali serwisowo-utrzymaniowo-naprawczej PKA, która stanowi element całej bocznicy kolejowej  wraz z kontenerową stacją paliw do tankowania pojazdów z napędem spalinowym, drogą dojazdową oraz miejscami postojowymi. Hala składa się z części: serwisowo-utrzymaniowo-naprawczej, szkoleniowej, warsztatowej, magazynowej, administracyjno-biurowej oraz myjni. Koszt budowy samej hali to kwota blisko 150 mln zł. 

W ten sposób powstało niezbędne zaplecze techniczne PKA. Jego najważniejszymi elementami są m.in:

  • układ torowy (bocznica) z systemem rozjazdów, współpracujący ze stacją PKP Staroniwa,
  • myjnia mechaniczna, pracująca w systemie zamkniętym obiegu wody, z podczyszczalnią ścieków,
  • tokarka podtorowa do toczenia zestawów kołowych,
  • laserowe stanowisko do pomiaru zarysu profili zestawów kołowych,
  • waga do sprawdzania nacisku zestawów kołowych na szynę,
  • zapadnia umożliwiająca wymianę zestawów kołowych oraz silników trakcyjnych
  • suwnica o nośności 16 ton 
  • stanowisko do odladzania taboru,
  • stanowisko do szkolenia maszynistów (symulator jazdy został zrealizowany w ramach innego projektu dofinasowanego z RPO WP 2014-2021),

źr. UMWP

Reklama
Poprzedni artykułTrzy osoby zatrzymane pod zarzutem kradzieży w sklepach
Następny artykułWysypali zboże na drogę. Minister rolnictwa zabiera głos

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!