Strona główna WIADOMOŚCI Wiosenne powołanie w 3. PBOT

Wiosenne powołanie w 3. PBOT

0
Reklama

W sobotę 18 marca 2023 r. odbyło się drugie w tym roku powołanie ochotników do 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Nowi ochotnicy właśnie rozpoczęli przygodę z wojskiem. Przeszkolenie wojskowe otworzy im drogę do służby w Wojsku Polskim.

W sobotni poranek 18 marca 2023 r. ponad 100 ochotników przekroczyło bramę koszar 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ochotnicy rozpoczęli pierwszy dzień szkolenia w systemie podstawowym trwającym 16 dni, 8-dniowym wyrównawczym, w trybie weekendowym obejmującym osiem 2-dniowych szkoleń oraz w ramach Aktywnej Rezerwy. Choć pochodzą z różnych części województwa podkarpackiego, to przez kolejne dni będą się szkolić w profesjonalnym Centrum Szkolenia Klas Mundurowych w Nowej Sarzynie oraz w 32 batalionie lekkiej piechoty w Nisku.

Reklama

Pierwszy dzień to głównie formalności, szkolenia, wizyta w magazynie mundurowym i test sprawności fizycznej. To także pierwsze kroki w mundurze i poznanie życia w koszarach. I mimo że momentami może być ciężko, to nowi ochotnicy mają przed sobą jeden cel – dać z siebie wszystko. Zapewne każdy z nich wojskowy mundur założył z innych pobudek, jednak od dziś wszystkich łączy jedno hasło „Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko”.

Wśród ochotników, którzy zasilą szeregi 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej znaleźli się m.in. studenci, nauczyciele, urzędnicy, ślusarz, magazynier, pracownicy z branży IT czy też pasjonaci historii. Każdy „w cywilu” robi coś innego, ale wszystkich łączy jedno – chęć służby Ojczyźnie i lokalnej społeczności.

Decyzja by dołączyć do 3 Podkarpackiej Brygady OT była podyktowana głównie chęcią sprawdzenia siebie. Chcielibyśmy się tym samym przyczynić do obronności naszego kraju i włożyć w to swój wkład oraz posiadane kompetencje – oznajmili bracia bliźniacy, Jakub i Albert Kamaj.

Przed ochotnikami intensywne szkolenie, podczas którego będą się uczyć wojskowego abecadła. Przyszli terytorialsi będą zaznajamiać się z bezpiecznym i efektywnym posługiwaniem się karabinkiem MSBS Grot 5,56 mm, a także elementami taktyki. Nauczą się poruszać w terenie w sekcjach, współpracując z innymi kolegami, porozumiewając się ze sobą często za pomocą znaków taktycznych, a nie słów. Nauczą się podstawy pierwszej pomocy medycznej na polu walki, orientacji w terenie, topografii, strzelania a niektórzy dostrzegą, że w wojsku liczy się przede wszystkim praca w drużynie.

Cechą charakterystyczną systemu szkoleń w 3 Podkarpackiej Brygadzie OT jest dostosowanie procesu szkolenia do specyficznych uwarunkowań służby, która łączy aktywność w życiu cywilnym ze służbą wojskową bez konieczności rezygnacji z dotychczasowych zajęć.

Reklama
Poprzedni artykułBez uprawnień wsiedli za kierownicę. Zostali zatrzymani
Następny artykułTragedia w Przemyślu. Kierując busem, potrącił śmiertelnie 73-latka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj