Strona główna MIELEC W Mielcu odsłonięto lotniczy mural

W Mielcu odsłonięto lotniczy mural

0
Reklama

„Mur, ale historia Wojska Polskiego” to akcja Ministerstwa Obrony Narodowej, dzięki której w całej Polsce powstają patriotyczne murale. W Mielcu elewacja budynku SP6 będzie przypominać o bogatej historii lotniczej Polski i Mielca. Dziś odbyła się uroczysta prezentacja muralu, w której uczestniczył marszałek Władysław Ortyl.

Mural ma w pierwszej kolejności upamiętniać patronów szkoły, słynnych polskich lotników Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury. Inicjatorem jego powstania było Stowarzyszenie “Szóstka – Szkoła Marzeń”, działające przy Szkole Podstawowej nr 6 im. Żwirki i Wigury z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi w Mielcu. Patronat honorowy nad akcją objął marszałek Władysław Ortyl.

Reklama

W dzisiejszej uroczystości obok marszałka wzięli także udział: płk Piotr Męczyński, dowódca 18 pułku Artylerii w Nowej Dębie w imieniu Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, mjr Paweł Żałoba z departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON, przewodniczący rady powiatu Marek Paprocki, wiceprezydent Mielca Adriana Miłoś oraz Violetta Durda, starszy wizytator z tarnobrzeskiego oddziału Kuratorium Oświaty. Gospodarzami uroczystości byli dyrektor szkoły Grzegorz Tychanowicz oraz przewodnicząca Stowarzyszenia “Szóstka – Szkoła Marzeń” Katarzyna Dudek-Demidowska.

Chcemy w ten sposób kultywować tradycję oręża polskiego oraz przypomnieć o czynie i bohaterstwie naszych żołnierzy, którzy na przestrzeni dziejów walczyli o niepodległość Ojczyzny. Gratuluję pomysłodawcom i twórcom odsłanianego dziś muralu upamiętniającego historię mieleckiego lotnictwa wojskowego oraz zasługi Pilotów Wojska Polskiego. Wierzę, że uwiecznione na nim sylwetki znakomitych polskich lotników będą przypominały mieszkańcom Mielca o bohaterach ich małej Ojczyzny w tym o patronach szkoły. Dziękuję wszystkim biorącym udział w odsłonięciu muralu – napisał do uczestników minister Mariusz Błaszczak, a jego list odczytał płk Piotr Męczyński.

Projekt zrealizowany został przez Stowarzyszenie „Szóstka – Szkoła Marzeń” w ramach zadania publicznego „Mur, ale historia Wojska Polskiego”, współfinansowanego ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej. W ramach konkursu w całej Polsce powstaną aż 52 podobne prace.

Jest to kolejny dowód, że Mielec, jest lotniczy, że Podkarpacie jest lotnicze. Myślę, że warto i trzeba takie rzeczy i takie inicjatywy podejmować. Cieszę się bardzo, że możemy dzisiaj te murale odsłonić i pozostawić kolejnym klasom, kolejnym pokoleniom, którzy trafią do tej szkoły marzeń, tak jak to jest w nazwie stowarzyszenia. Ten mural dołączył też do tej symbolicznej jabłoni Ulmów, która jest posadzona przy wejściu do szkoły. Bardzo serdecznie gratuluję inicjatyw. Myślę, że ta aktywność to przykład dla dzieci i młodzieży, wymiar obywatelskiej postawy – podkreślał marszałek Władysław Ortyl.

Realizacja zadania przebiegała w ścisłej współpracy z dyrekcją oraz nauczycielami Szkoły Podstawowej nr 6 w Mielcu, która w roku ubiegłym obchodziła swoje 60-lecie. Inicjatorką powstania muralu jest nauczycielka Angelika Rybak-Pietryka, natomiast autorem muralu jest Wojciech Rokosz, były uczeń mieleckiej „szóstki”, który również był obecny podczas uroczystości. Z kolei pod koniec prezes stowarzyszenia Katarzyna Dudek-Demidowska dziękowała gorąco wszystkim zaangażowanym w powstanie muralu.

Mając wspólny cel, możemy osiągnąć wszystko. Do naszego stowarzyszenia od początku celem było takie działanie na rzecz lokalnej społeczności, które będzie włączało jak najszersze kręgi osób. Budować, a nie dzielić. Działanie, które nie zamyka, ale otwiera się na innych, działanie, które łączy uczniów, rodziców, pracowników szkoły, pokazując, że razem możemy robić więcej. Ten projekt jest tego przykładem – mówiła Katarzyna Dudek-Demidowska.

Franciszek Żwirko – pilot wojskowy oraz Stanisław Wigura – inżynier i pilot cywilny, współzałożyciel zespołu konstrukcyjnego RWD, stworzyli niepowtarzalny duet lotniczy. W 1929 roku dokonali turystycznego lotu dookoła Europy polskim samolotem, na liczącej 5 tysięcy kilometrów trasie: Warszawa-Erfurt-Paryż-Barcelona-Wenecja-Warszawa. Zwyciężali w wielu międzynarodowych konkursach lotniczych. 11 września 1932 roku lecieli na mityng lotniczy do Pragi. Podczas lotu piloci zostali zaskoczeni przez gwałtowną burzę, z samolotu oderwało się skrzydło. Ich RWD-6 rozbił się pod Cierlickiem Górnym koło Cieszyna.

Reklama
Poprzedni artykułFałszywe prawo jazdy ujawniono na granicy
Następny artykułEwa Leniart przyjmie poselski mandat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!