Strona główna MIELEC W Mielcu bliżej koleją do pracy i szkoły

W Mielcu bliżej koleją do pracy i szkoły

0
Reklama

Mielczanie zyskają nowy przystanek – niebawem ruszają prace budowlane. Powstanie dodatkowy punkt zatrzymywania się pociągów, który zwiększy dostępność mieszkańców do kolei i ułatwi komunikację. Budowa przystanku, to inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. za nieco ponad 3 mln zł, realizowana w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.

13 marca, w Mielcu – rozpoczną się prace przy budowie nowego przystanku. Nowy obiekt o nazwie Mielec Południowy zostanie wybudowany na trasie Padew – Dębica. Jego lokalizację, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców zaplanowano w rejonie strefy ekonomicznej, w pobliżu przejazdu kolejowo-drogowego. Dodatkowy punkt dostępu do kolei zwiększy możliwości komunikacyjne mielczan. Łatwiejsze będą codzienne przejazdy koleją do pracy, szkoły, a także okazjonalne. Lepsza komunikacja sprzyja poprawie warunków życia mieszkańców. Ułatwienia w dostępie do kolei, to także zysk dla środowiska.

Reklama

– Walczymy z wykluczeniem komunikacyjnym i dlatego realizujemy projekty, które przybliżają do obywateli transport zbiorowy. Dzieje się tak w transporcie samochodowym, gdzie dofinansowujemy przewozy autobusowe realizowane przez samorządy, a także w transporcie kolejowym, gdzie odbudowujemy linie kolejowe oraz budujemy nowe przystanki. Dzięki temu coraz więcej osób może korzystać z kolei, która jest bezpiecznym i ekologicznym środkiem transportu. Z dobrych efektów naszej pracy korzystają m.in. mieszkańcy woj. podkarpackiego – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber

– Inwestycje PLK S.A., realizowane przy wsparciu Rządowego Programu budowy i modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 -2025, zapewniają podróżnym lepszy dostęp do kolei regionalnej i międzywojewódzkiej. Program przystankowy odpowiada na potrzeby pasażerów. Sprzyja  zwiększeniu możliwości komunikacji, bezpieczeństwa i poprawie warunków życia, zarówno mieszkańców Podkarpacia, jak również innych województw w Polsce – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Na nowym przystanku Mielec Południowy przygotowany będzie wysoki peron, ułatwiający podróżnym wsiadanie do pociągów. Będą  wiaty, ławki i tablice informacyjne. Lepszy dostęp osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się zapewnią pochylnie. Wyposażenie peronu w ścieżki dotykowe i pasy ostrzegawcze oraz oznakowanie w alfabecie Braille’a, zwiększy komfort podróżnym niewidomym i niedowidzącym.

Budowę nowego przystanku Mielec Południowy zaplanowano w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025”. Zakończenie prac przewidziane jest w trzecim kwartale 2023 r.

Zmiany w organizacji ruchu podczas prac

Realizacja robót przy budowie nowego przystanku, wymaga zmian w rozkładzie jazdy pociągów. Od 13 marca do 27 kwietnia, obowiązywała będzie zastępcza komunikacja autobusowa na odcinku Rzochów – Mielec – Padew. Zmiany zostały uwzględnione w korekcie rozkładu jazdy, zaplanowanej od 12 marca br. Informacje o rozkładzie są dostępne m.in. w aplikacji internetowej : portalpasazera.pl oraz na stronie przewoźnika.

Rządowy Program dla Podkarpacia

W województwie podkarpackim, Rządowy Program Przystankowy obejmuje 9 inwestycji z listy podstawowej w miejscowościach: Przemyśl, Hurko, Medyka, Żurawica, Ropczyce, Strzyżów, Mielec, Chorzelów Południowy, Zaklików. Realizowane są już umowy na zaprojektowanie i wykonanie prac dla 8 zadań. W I i w II kwartale rozpoczną się kolejne prace budowlane.

Celem „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej.

Na ten cel przeznaczono 1 mld zł w całej Polsce. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac, związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów. W „Rządowym Programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono 185 lokalizacji na liście podstawowej.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!