Strona główna STRZYŻÓW 105- letni por. Tadeusz Lutak awansowany do stopnia kapitana

105- letni por. Tadeusz Lutak awansowany do stopnia kapitana

0
Reklama

W Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie odbyła się uroczystość mianowania por. Tadeusza Władysława Lutaka ps. „Pancerz” na stopień Kapitana. W uroczystości udział wzięła wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka.

W obecności rodziny, przyjaciół i przedstawicieli wojska, władz wojewódzkich i samorządowych oraz lokalnej społeczności Łukasz Jerzy Kudlicki – szef Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka wręczył nominację por. Tadeuszowi Lutakowi na stopień Kapitana. Uroczystość uświetnił występ zespołu z klubu 5 batalionu strzelców podhalańskich z Przemyśla.

Reklama

Kpt. Tadeusz Lutak urodzony 29 sierpnia 1917 r. w Żarnowej. Służył w Żurawickich koszarach w 1937 – 1939 r. Brał udział w walkach pod Myślenicami i Jordanowem. Dalszy szlak bojowy prowadził Pana kapitana przez Mielec, Kolbuszowę, Rzeszów, Jarosław oraz Lasy Janowskie. Od 1940 r. kontynuował walkę w podziemiu wolnościowym. Pod pseudonimem „Pancerz” działał w organizacji wywiadowczo – dywersyjnej „Ruch”, zdobywając cenne informacje dla AK. Był uczestnikiem wielu akcji sabotażowych i likwidacyjnych.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!