Strona główna WIADOMOŚCI Uwaga na latające kleszcze! Ich ugryzienia są bardzo bolesne

Uwaga na latające kleszcze! Ich ugryzienia są bardzo bolesne

0
Reklama

Lasy Państwowe ostrzegają przed tzw. latającymi kleszczami. Są trudne do usunięcia ze skóry żywiciela, a ich ukąszenia bolesne.


Są często nazywane kleszczami ze skrzydłami , ale ich gatunkowa nazwa to strzyżak jeleni bądź sarni. To owad który żyje w polskich lasach. Atakuje zwierzęta i ludzi, żywi się krwią; ugryzienia są bardzo bolesne. Niektórzy mylą go z kleszczem – mówi rzecznik Lasów Państwowych, Anna Malinowska.

Strzyżaki ponownie opanowały polskie lasy. Strzyżak różni się tym od komara że nie krąży wokół ofiary tylko leci, z trawy lub z drzewa, na oślep na coś co mu przypomina typową ofiarę (łosia, sarnę czy jelenia). Człowiek nie jest ich żywicielem więc lądują na nas i czasem gryzą, przez pomyłkę. Podobno przyciąga je kolor czarny i czerwony.

Strzyżaki posiadają skrzydła, które odpadają po wbiciu się w skórę żywiciela. Wówczas zachowują się jak kleszcze. Mogą też przenosić borelię, ale nie kleszczowe zapalenie opon. Owady te są niebezpieczne dla alergików – ukąszenie prowadzić może do wtórnej reakcji alergicznej i utrzymujących się kilka miesięcy silnie swędzących, rumieniowych zmian skóry. 

Reklama

Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie repelentów odstraszających owady. Warto wybierać takie z dużą ilością aktywnego składnika DEET, ponieważ blokuje on receptory czuciowe owadów, a w związku z tym owad nie jest w stanie nas zlokalizować i zaatakować.

Reklama