Strona główna HISTORIA Upamiętnili ofiary mordu w Brenzberg

Upamiętnili ofiary mordu w Brenzberg

0
Reklama

15 sierpnia działacze Bieszczadzkiej Inicjatywy Narodowej,  Ruchu Narodowego oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży upamiętnili  zbrodnię dokonaną na Polakach przez Ukraińców w leśniczówce Brenzberg, we wsi Muczne.


15 sierpnia 1944 r. Ukraińska Powstańcza Armia dokonała mordu na 74 Polakach, nie oszczędzając kobiet i dzieci. Wszystko rozegrało się w leśniczówce Brenzberg, we wsi Muczne. Właśnie tam przed terrorem UPA chciały się schronić rodziny leśników z doliny górnego Sanu.  
Zacytujemy wspomnienia Alojzego Wiluszyńskiego: Przyszedł dzień 15.08.1944 r. We dworze w Tarnawie Wyżnej kwaterował sztab UPA, a we wsi pancerna jednostka niemiecka. Kowpak (dowódca oddziału partyzantki radzieckiej) w tym dniu odszedł z całym oddziałem na południe. W Mucznem, w budynku, który nazywaliśmy „nadleśnictwo” zatrzymało się 74 osoby narodowości polskiej, które uchodziły przed zalewem represji i linią frontu. UPA czując się bezkarnie otoczyła budynek i wszyscy zostali zabici. Było tam dużo kobiet i dzieci. Pastwiono się nad oficerami. Wszyscy chyba mieli odrąbane głowy. Na koniec upowcy zapowiedzieli, że przez tydzień zwłoki mają leżeć nie pochowane – dla ostrzeżenia innych Lachów.
W 73. rocznicę tej zbrodni działacze Bieszczadzkiej Inicjatywy Narodowej, Ruchu Narodowego oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży zebrali się w miejscu, gdzie stała wspomniana leśniczówka i upamiętnili pomordowanych Polaków składając  wieniec i zapalając znicze. Wiesław Sowiński– prezes BIN-u wygłosił referat o obecnych relacjach polsko-ukraińskich, a następnie została odmówiona modlitwa za zmarłych.
W uroczystościach nie wziął udziału nikt z władz lokalnych ani leśników.


Za: Stowarzyszenie Bieszczadzka Inicjatywa Narodowa

Reklama
Poprzedni artykułI liga: Michał Janota w Stali Mielec!
Następny artykułStraż Graniczna zatrzymała nielegalnych imigrantów