Strona główna Bez kategorii Uniwersytet Rzeszowski zachęca do studiowania najnowszych technologii

Uniwersytet Rzeszowski zachęca do studiowania najnowszych technologii

0

Najnowsze badania związane z nanomateriały i półprzewodniki są już dostępne dla studentów na Podkarpaciu! Uniwersytet Rzeszowski rozpoczął rekrutację na studia pierwszego stopnia, inżynierskie trwające trzy i pół roku, na czterech specjalizacjach związanych z najnowocześniejszymi technologiami.

Czym jest nanotechnologia?

Coraz częściej słyszymy o nanotechnologii, jednak czym ona tak naprawdę jest?

Nanotechnologia to nic innego, jak cały kompleks różnych badań, których celem jest wytworzenie struktur nanometrycznych, czyli takich, które bazują na poziomie cząsteczek i pojedynczych atomów.

Nanotechnologia staje się coraz bardziej popularna, a wiele firm pozyskuje pracowników inżynierów, specjalizujących się w tej nowoczesnej dziedzinie.

Nanotechnologia towarzyszy nam na co dzień. Stosuje się ją między innymi w medycynie, transporcie, przemyśle spożywczym, elektronicznym oraz produkcji ubrań. W medycynie nanotechnologia stosowana jest przy tworzeniu implantów oraz badaniach z wykorzystaniem endoskopii. Dodatkowo coraz większe uznanie zyskują nanoleki, które mają szansę stać się bardzo pomocne w nowoczesnej farmacji w świecie.

Nanotechnologia w Rzeszowie

Uniwersytet Rzeszowski podpisał w 2009 roku umowę na sfinansowanie Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii Projekt „Kompleks Naukowo-Dydaktyczny Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii Uniwersytet Rzeszowski” przewiduje stworzenie nowej infrastruktury Uniwersytetu Rzeszowskiego, która uzupełni istniejącą lukę infrastrukturalną w Regionie Podkarpackim, dotyczącą najnowszych technologii i metod badań. Obecnie studenci korzystają z niego jako bazy dydaktyczno-naukowej.

Uniwersytet Rzeszowski zaprasza do rekrutacji na studia I stopnia (Inżynierskie) na specjalności technologie materiałów lotniczych! Więcej na stronie: https://nanocentrum.ur.edu.pl/rekrutacja/

Obecnie centrum wyposażone jest w najnowocześniejsze pracownie dla studentów, które wyposażone są w nowoczesną aparaturę badawczą. W Centrum prowadzone są badania z zakresu mikroelektroniki i nanotechnologii na potrzeby przemysłu i nauki.

Centrum posiada laboratorium technologiczne MBE i kontroli jakości nanostruktur, które jest laboratorium naukowo-badawczym materiałów półprzewodnikowych wykorzystywanych współcześnie jako detektory, lasery, diody i inne urządzenia działające w oparciu o struktury półprzewodnikowe wykonane w skali NANO.

Uniwersytet Rzeszowski zaprasza do rekrutacji na studia I stopnia (Inżynierskie) na specjalności materiały nanoelektroniki! Więcej na stronie: https://nanocentrum.ur.edu.pl/rekrutacja/

Laboratorium to oferuje:

– kompleksową usługę zaprojektowania i wykonanie dowolnej hetero/homo struktury półprzewodnikowej działające na bazie związków AIII-BV oraz AII-BVI oraz związków mieszanych

– kompleksową obsługę laboratoryjną – struktur półprzewodnikowych z wykorzystaniem następującej aparatury:

  • Skaningowy mikroskop elektronowy FE-SEM Helios Nanolab 650 firmy FEI;
  • Spektroskop  masowy TOF-SIMS.5  firmy ION TOF;
  • Dyfraktometr rentgenowski HRXRD Empyrean firmy PANalytical;
  • System pomiarowy magnetotransportu z magnesem nadprzewodzącym ICE Oxford;
  • Stanowisko pomiarowe z systemem HMS-5000 Ecopia;
  • Profilometr optyczny Dektak XT firmy Bruker;
  • Napylarka próżniowa SCD 500 firmy Leica;
  • Ścieniarkę jonową RES 102 firmy Leica;
  • Mikroskop AFM Inova  Bruker wraz z spektroskopią Ramana In Via Renishaw

–  kompleksowe opracowanie wyników pomiarowych z przeprowadzonych badań

–  szkolenia z zakresu pomiarów oraz analizy danych pomiarowych otrzymanych z wykorzystaniem dostępnej aparatury;

–  opinie i ekspertyzy z zakresu struktur półprzewodnikowych mających zastosowanie w współczesnej elektronice i nanotechnologii;

Laboratorium wyposażone jest w aparaturę na poziomie europejskim, odpowiadającą normom polskim i międzynarodowym. Urządzenia te podlegają okresowym procedurom wzorcowania i sprawdzenia, w celu zapewnienia spójności pomiarowej.

Uniwersytet Rzeszowski zaprasza do rekrutacji na studia I stopnia (Inżynierskie) na specjalności nanotechnologie i materiały nanokompozytowe! Więcej na stronie: https://nanocentrum.ur.edu.pl/rekrutacja/

Trwa rekrutacja:

Od roku akademickiego 2021/2022 Uniwersytet Rzeszowski oferuje dla przyszłych studentów aż cztery specjalności na kierunku inżynieria materiałowa:

technologię materiałów lotniczych, materiałów nanoelektroniki, nanotechnologii i materiałów nanokompozytowych oraz nieniszczących metod badań materiałów. Brzmi dość egzotycznie, jednak każdy wie, że dzisiejsza technologia opiera się w głównej mierze na takich nowoczesnych formach badań.

Uniwersytet Rzeszowski zaprasza do rekrutacji na studia I stopnia (Inżynierskie) na specjalności nieniszczące metody badań materiałów! Więcej na stronie: https://nanocentrum.ur.edu.pl/rekrutacja/

Poprzedni artykułNiezwykłe odkrycie pod Przemyślem. Znaleziono dwie kompletne armaty
Następny artykułProkuratorskie zarzuty dla 35-latki po awanturze w Mielcu
Izabela Pomykała Redaktor naczelna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here