Strona główna RZESZÓW Umowa na budowę „Wisłokostrady” podpisana

Umowa na budowę „Wisłokostrady” podpisana

0
Reklama

W Rzeszowie podpisano dziś umowę gwarantującą finasowanie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg budowy odcinka drogi pomiędzy al. Tadeusza Rejtana a ul. Generała Stanisława Maczka. Inwestycja obejmie realizację 2-kilometrowej trasy, chodników i ścieżki rowerowej. W wydarzeniu wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

W uroczystości połączonej z konferencją prasową uczestniczyli także: wiceminister infrastruktury Rafał Weber, poseł na Sejm RP Krzysztof Sobolewski, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, wiceprezydent Rzeszowa Dariusz Urbanikradny miasta Rzeszowa Marcin Fijołek oraz radny miasta Rzeszowa Robert Kultys.

Reklama

Jak poinformowano w czasie konferencji, miasto posiada już stosowną dokumentację, pozwolenie na budowę oraz ogłoszony został przetarg na realizację tej inwestycji. Prezydent Rzeszowa podkreślał, że do tej pory przeszkodą w wykonaniu tego przedsięwzięcia było zabezpieczenie finansowe.

– Te 100 mln zł, wymarzonych na realizację tej drogi już mamy. Mamy dzięki dotacji z Polskiego Ładu i dzięki decyzji Ministerstwa Infrastruktury oraz Premiera – mówił Konrad Fijołek.

Wiceminister Rafał Weber zwrócił uwagę na rozmiar programu, z którego będzie finansowana „Wisłokostrada”.

– To kolejna inwestycja, której realizacja jest możliwa dzięki dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Z tego programu kierujemy do samorządów wsparcie na niespotykaną dotąd skalę, co pozwala na przebudowę, remonty i budowę tysięcy kilometrów dróg lokalnych – wyliczał wiceminister infrastruktury.

– Ostatnie 7 lat to setki takich inwestycji na terenie naszego województwa i dziesiątki tysięcy inwestycji na terenie całego kraju. Ostatnie 7 lat to dziesiątki miliardów złotych na przekazane w różnych programach, w różnych funduszach po to, aby Polska zmieniała swoje oblicze – dodał Rafał Weber.

Poseł Krzysztof Sobolewski zaznaczył, że nowa trasa ma fundamentalny charakter dla układu komunikacyjnego w mieście.  

– Tak jak Via Cartpatia jest drogą życia dla Polski Wschodniej, tak „Wisłokostrada” jest drogą życia dla Rzeszowa – mówił poseł Sobolewski.

Wojewoda Ewa Leniart przypomniała, że w ramach programu przeznaczono już ponad 1 mld zł na wsparcie inwestycyjne podkarpackich samorządów.

– Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg to instrument, który realnie wspiera samorządy w realizacji programu rozbudowy i modernizacji dróg. Na Podkarpacie od 2019 r. dzięki temu instrumentowi rządowemu spłynęło już ponad 1 mld zł. Dało to możliwość zmodernizowania ponad 1 150 tys. km dróg lokalnych tak ważnych dla rozwoju Podkarpacia i naszych małych ojczyzn. Wsłuchanie się w głosy samorządów oraz mieszkańców spowodowało decyzję o zwiększeniu możliwości finansowania także dla miast wojewódzkich, które dotychczas z programu nie mogły skorzystać. Cieszę się bardzo, że decyzją Ministra Infrastruktury jest możliwe dofinansowanie bardzo ważnego projektu dla Rzeszowa i dla mieszkańców naszego miasta wojewódzkiego. To rozwiązanie przede wszystkim poprawi bezpieczeństwo i jakość komunikacji i w mieście, ale otworzy też nowe tereny inwestycyjne – powiedziała wojewoda Ewa Leniart.

Budowa „Wisłokostrady” będzie finansowana ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych  (65 mln zł),  Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (30 mln zł) oraz z budżetu miasta Rzeszowa.

Reklama
Poprzedni artykułUkraińcy z podrobionymi prawami jazdy na granicy
Następny artykułWłamywacz recydywista zatrzymany i aresztowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!