Strona główna PRZEMYŚL Tworzą się nowe brygady OT. Wśród nich z Przemyśla

Tworzą się nowe brygady OT. Wśród nich z Przemyśla

0
Reklama

We wtorek, 14 czerwca br. Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, wyznaczył trzech oficerów na stanowiska dowódców nowotworzonych brygad obrony terytorialnej. Tym samym rozpoczął się proces formowania kolejnych trzech brygad w strukturach Wojsk Obrony Terytorialnej.

Na dowódców brygad zostali wyznaczeni:

Reklama

płk Marek Pietrzak – na dowódcę 18 Stołecznej Brygady OT

płk Robert Kasperczuk – na dowódcę 19 Nadburzańskiej Brygady OT

płk Daniel Błotko – na dowódcę 20 Przemyskiej Brygady OT

Proces formowania wszystkich trzech jednostek jest zaplanowany do 2025 roku. Do tego czasu w strukturze każdej z brygad powstaną: dowództwo i sztab, po trzy bataliony lekkiej piechoty oraz samodzielne pododdziały, takie jak: logistyczne, dowodzenia, saperów oraz zabezpieczenia medycznego.

Dowództwo i sztab 18 Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej, pododdziały samodzielne oraz pierwszy z tworzonych jeszcze w tym roku batalionów lekkiej piechoty będą rozmieszczone na terenie kompleksu wojskowego w Rembertowie. Kolejne bataliony ekkiej piechoty będą dyslokowane na terenie stolicy w ramach istniejących kompleksów wojskowych. Stałym rejonem odpowiedzialności 18SBOT będzie Miasto Stołeczne Warszawa. Brygada będzie się specjalizowała w obronie miasta, ale poza zdolnościami typowo wojskowymi w zakresie walki w mieście szkolenie będzie też obejmowało tzw. USAR, ang. Urban Search And Rescue, czyli zadania poszukiwań oraz ratownictwa. Taka specjalizacja brygady jest oczywiście następstwem analiz toczącej się wojny w Ukrainie i wniosków z obrony tamtejszych miast. Stołeczna brygada jest trzecią brygadą WOT na terenie Mazowsza. Jej utworzenie było oczekiwane od dawna przez wielu ochotników, którzy swoje wstąpienie w struktury WOT uzależniali od dyslokowania na terenie samej stolicy batalionów lekkiej piechoty przygotowywanych do działań w mieście.

Brygady nadburzańska oraz przemyska będą pełniły podobne funkcje do przedwojennego Korpusu Ochrony Pogranicza. Ich zadaniem będzie ścisła współpraca z odpowiednimi oddziałami Straży Granicznej i jej bezpośrednie wsparcie w ochronie wschodniej granicy Polski.

Dowództwo i sztab 19 Nadburzańskiej Brygady OT, pododdziały samodzielne oraz pierwszy z tworzonych jeszcze w tym roku batalionów lekkiej piechoty będą rozmieszczone na terenie Chełma. Kolejne dwa bataliony lekkiej piechoty będą formowane na terenie Białej Podlaskiej oraz Hrubieszowa i Poturzyna. Stałym rejonem odpowiedzialności 19NBOT będą powiaty z województwa lubelskiego przyległe do granicy (bialski, włodawski, chełmski, miasto Chełm, hrubieszowski i tomaszowski).

Dowództwo i sztab 20 Przemyskiej Brygady OT, pododdziały samodzielne oraz pierwszy z tworzonych jeszcze w tym roku batalionów lekkiej piechoty będą rozmieszczone na terenie Przemyśla. Kolejne dwa bataliony lekkiej piechoty będą dyslokowane w Jarosławiu oraz Sanoku. Stałym rejonem odpowiedzialności 20PBOT będą powiaty z województwa podkarpackiego przyległe do granicy (lubaczowski, jarosławski, przemyski, sanocki, leski i bieszczadzki).

Wszystkie trzy nowo tworzone brygady jeszcze w tym roku na jesieni przyjmą w swoje struktury pierwszych ochotników. Wszyscy chętni do służby w WOT powinni kontaktować się z Wojskowymi Centrami Rekrutacji lub z rekruterami WOT, do których kontakt można znaleźć na stronie: www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

Obecnie w WOT sformowanych jest piętnaście brygad OT, w ramach formacji funkcjonują też dwa centra szkolenia (w Toruniu i Zegrzu). W formacji pełni służbę ponad 32 tys. żołnierzy, w tym ponad 28 tys. ochotników. Struktury WOT są rozwinięte we wszystkich województwach.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!