Strona główna BIESZCZADY Torebka z chronionego węża w bagażu podróżnej

Torebka z chronionego węża w bagażu podróżnej

0
Reklama

Torebkę wykonaną ze skóry chronionego pytona wykryli funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej  na przejściu granicznym w Krościenku. Towar próbowała nielegalnie przewieźć przez granicę obywatelka Ukrainy.


Torebka została znaleziona podczas kontroli samochodu osobowego, w bagażu 64- letniej kobiety, która wjeżdżała do Polski z Ukrainy. Jak ustalili funkcjonariusze, przedmiot został wykonany ze skóry węża z rodziny Pythonidae Spp, objętego ochroną na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej CITES.  

Reklama

Podróżna nie posiadała zezwolenia, które wymagane jest na przewóz przez granicę gatunków zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich wyrobów.
W związku z naruszeniem przez kobietę przepisów ustawy o ochronie przyrody, funkcjonariusze zatrzymali towar do dalszego postępowania, które prowadzi Podkarpacki Urząd Celno- Skarbowy w Przemyślu.

To kolejny w ostatnim czasie wykryty przypadek nielegalnego przewozu produktów wykonanych ze skór chronionych zwierząt na polsko- ukraińskiej granicy. Funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej z Medyki i Korczowej kilkukrotnie w tym roku udaremnili nielegalny przewóz odzieży, obuwia i galanterii wykonanych ze skóry pytona i krokodyla.

Kłopotliwe pamiątki z wakacji

Szczególnie podczas wakacyjnych wyjazdów pamiętajmy, aby nie kupować pamiątek i przedmiotów wykonanych ze skór chronionych zwierząt. Nielegalny przewóz przez granicę UE a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Co nazywamy okazem, jakie gatunki zagrożone są wyginięciem, jak uzyskać odpowiednie dokumenty oraz co obejmuje kontrola- na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz w informacji: CITES- gatunki zagrożone wyginięciem.

Chronione gatunki wykryte przez podkarpacką KAS
Każdego roku funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej udaremniają liczne próby nielegalnego przewozu przez granicę chronionych gatunków roślin i zwierząt. W 2022 r. funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno- Skarbowego w Przemyślu zabezpieczyli ponad 12 tys. sztuk okazów objętych ochroną lub wykonanych z nich przedmiotów.

Poprzedni artykułKarpatka już z tarczą. Niebawem drążenie tunelu w Babicy [foto]
Następny artykułPożar auta na S19. Utrudnienia w ruchu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!