Strona główna JAROSŁAW Tabletki z ekstraktem z pławikonika japońskiego zatrzymane przez KAS

Tabletki z ekstraktem z pławikonika japońskiego zatrzymane przez KAS

0
Reklama

Podczas kontroli samochodu osobowego przekraczającego granicę w Korczowej funkcjonariusze z podkarpackiej KAS, pełniący służbę w Oddziale Celnym w Korczowej, ujawnili 500 tabletek zawierających w swoim składzie ekstrakt z pławikonika japońskiego. Medykamenty w bagażu podróżnym próbował wwieźć kierowca samochodu osobowego.

Przewożony towar został skonfiskowany, a sprawcy postawiono zarzut popełnienia przestępstwa, tj. zarzut nielegalnego przewożenia, bez wymaganych dokumentów, okazu gatunku podlegającego ochronie. 

Reklama

Jednym z zadań Krajowej Administracji Skarbowej jest przeciwdziałanie nielegalnemu przewozowi przez granicę okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem (CITES)  oraz ochroną gatunkową.  Zgodnie z postanowieniami Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem – CITES oraz przepisami prawa Unii Europejskiej, międzynarodowy obrót ponad 800 gatunkami zwierząt i roślin jest całkowicie zabroniony, a dla ponad 30 tysięcy gatunków jest ograniczony (wymagane zezwolenia). Gatunki objęte CITES są zagrożone wyginięciem z powodu nielegalnego handlu żywymi i martwymi okazami oraz wyrobami pochodnymi. Przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń i świadectw. Brak takich dokumentów podczas przewozu, skutkuje obligatoryjną konfiskatą okazów CITES karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!