Strona główna NISKO 14-metrowa rzeźba „Rzeź Wołyńska” stanie na Podkarpaciu

14-metrowa rzeźba „Rzeź Wołyńska” stanie na Podkarpaciu

1
Reklama

14-metrowa rzeźba „Rzeź Wołyńska” autorstwa Andrzeja Pityńskiego stanie w Domostawie na Podkarpaciu, w gminie Jarocin. W swoich granicach nie chciały go postawić ani Jelenia Góra, ani Rzeszów i Toruń. Nie chciała go też Stalowa Wola- podała Fundacja Ave Maria.

Pomnik ukazuje orła z krzyżem na piersi, wewnątrz krzyża autor zawarł symbol rzezi, czyli nabite na widły ciało dziecka.

Reklama

W uchwale radnych z Jarocina, zezwalającej na ustawienie pomnika na terenie gminy czytamy:

Wszystkie ofiary niemieckiego bestialstwa na naszym terenie były w jakiś sposób upamiętnione. Zostały pochowane na cmentarzach, po przeprowadzonych ceremoniach pogrzebowych. Nie można tego powiedzieć o ofiarach ludobójstwa na polskich Kresach Wschodnich II RP, w tym na Wołyniu. Ponad 100 tysięcy ofiar wciąż leży w bezimiennych mogiłach na niepoświęconej ziemi i wciąż czeka na godne upamiętnienie w wolnej Polsce. Wzniesienie pomnika „Rzeź Wołyńska”, który jest oryginalnym, wstrząsającym dziełem sztuki, oddającym w pełni prawdę o straszliwym ludobójstwie dokonanym przez nacjonalistów ukraińskich na polskich mieszkańcach Wołynia i Małopolski Wschodniej, będzie hołdem złożonym wszystkim pomordowanym. Pomnik mistrza Pityńskiego, z artystyczną precyzją i historyczną wiernością ukazując prawdę o zbrodni ludobójstwa, będzie jednocześnie przestrogą dla przyszłych pokoleń, do czego prowadzić może wyznawanie zbrodniczych ideologii.

Pomnik stanie w widocznym miejscu, przy drodze ekspresowej S-19.

Reklama
Poprzedni artykułTabletki z ekstraktem z pławikonika japońskiego zatrzymane przez KAS
Następny artykułZatrzymano 14-latka, który przyznał się do serii podpaleń

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj