Strona główna BIESZCZADY Szybowisko górskie w Górach Słonnych – Bezmiechowa

Szybowisko górskie w Górach Słonnych – Bezmiechowa [historyczny film w kolorze]

0

W Bezmiechowej Górnej w okresie II Rzeczypospolitej utworzono – dzięki staraniom studentów Politechniki Lwowskiej – ośrodek szybowcowy. Następnie powstała szkoła szybowcowa Aeroklubu Lwowskiego. Sprzyjające warunki naturalne, m.in. korzystne prądy termiczne, umożliwiły latanie na tzw. termikę.

Pierwsze zawody szybowcowe zostały tu zorganizowane już w roku 1929. Aktualnie funkcjonuje w tym miejscu lądowisko Bezmiechowa, zarządzane przez Akademicki Ośrodek Szybowcowy Politechniki Rzeszowskiej im. Tadeusza Góry.

Politechnika Rzeszowska buduje na szczycie duży budynek własnej szkoły szybowcowej z częścią hotelową i gastronomiczną, który ma stanowić w najbliższej przyszłości nowe centrum szkoleniowe dla przyszłych pilotów. Powstanie też prawdopodobnie stok narciarski z nowoczesnym wyciągiem schodzący północnym grzbietem Gór Słonnych do Paszowej.

W dolnej części szybowiska znajduje się mogiła dwóch strzelców poległych we wrzesniu 1939 roku z rąk Niemców (Jan Jaszczuk i Jan Zarzycki) oraz poległych w walce o utrwalanie władzy ludowej trzech funkcjonariuszy milicji (Edward Horniatkiewicz, Ludwik Krok i Jan Baraniewicz).

Poprzedni artykułSprawca ataku na małżeństwo w Kosinie będzie odpowiadał jako dorosły
Następny artykułPowieszenie żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych na rynku w Dębicy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here