Strona główna RZESZÓW Szybką koleją ze stolicy Podkarpacia do lotniska w Jasionce

Szybką koleją ze stolicy Podkarpacia do lotniska w Jasionce

0
Reklama

Podróżni zyskują coraz lepsze możliwości podróżowania w województwie podkarpackim, oferowane przez kolej. Od października rusza połączenie kolejowe z centrum Rzeszowa do lotniska w Jasionce. Nowe przystanki zwiększają dostępność komunikacyjną mieszkańców. To efekt inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., realizowanych w ramach Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej oraz Rządowego Programu przystankowego.

Reklama

PLK SA konsekwentnie podnoszą rangę i znaczenie kolei, dzięki inwestycjom realizowanym w całej Polsce, w tym na Podkarpaciu – przy wsparciu środków unijnych i programów rządowych. Połączenie kolejowe do lotniska i nowe przystanki, to istotne efekty prowadzonych działań.

– Polska kolej rozwija się, staje się coraz bardziej nowoczesna, komfortowa i bezpieczna. Dzięki efektywnemu wykorzystywaniu środków unijnych i krajowych, m.in. z rządowych programów, przybywa więcej zmodernizowanych i nowych tras kolejowych oraz dodatkowych przystanków i obiektów. Zwiększa się dostępność komunikacyjna, pasażerowie otrzymują lepsze warunki podróżowania, co korzystnie przekłada się na jakość życia – powiedział Rafał Weber, sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury.

– Nowa trasa kolejowa do lotniska oznacza dla mieszkańców większe możliwości korzystania z ekologicznego i wygodnego środka transportu, jakim jest pojazd szynowy. Efekty prac PLK SA takie m.in., jak dostępność, komfort i bezpieczeństwo wpływają na wzrost zainteresowania koleją. Podróżni chętniej wybierają pociąg. A to przekłada się na zmniejszenie zatłoczenia na drogach i zanieczyszczenia środowiska – powiedział Mirosław Skubiszyński, wiceprezes zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Już od niedzieli, 1 października – pasażerowie dojadą pociągiem z centrum Rzeszowa do lotniska w Jasionce. Dzięki przedsięwzięciu PLK SA, kolejne miasto wojewódzkie w Polsce i europejskie zyska szybki, komfortowy i niezawodny dojazd z centrum do lotniska.

Podróż koleją z centrum miasta do lotniska w Jasionce – np. z przystanku Rzeszów Staromieście, zajmie 13 minut, to krócej niż autobusem, czy samochodem.Z Rzeszowa Zachodniego dojedziemy w kwadrans, a ze stacji Rzeszów Główny w ciągu 18 minut.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zakończyły budowęblisko 5 km odcinka linii kolejowej, stanowiącej połączenie Rzeszowa z Portem Lotniczym w Jasionce. Nowa linia rozpoczyna swój bieg w miejscowości Zaczernie, by połączyć się z nowo wybudowaną stacją kolejową Jasionka Lotnisko. Łączna długość nowego połączenia od stacji Rzeszów Główny do stacji Jasionka Lotnisko wynosi blisko12 km. Stacje i przystanki na trasie to: Rzeszów Główny, Rzeszów Zachodni, Rzeszów Staromieście, Rzeszów Miłocin, Zaczernie oraz na budowanej linii : nowy przystanek Głogów Małopolski Południowy i nowa stacja Jasionka Lotnisko.

Szybkie i wygodne połączenia aglomeracyjne, zapewnia przedsięwzięcie PLK SA, realizowane w ramach budowy Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej. Oprócz nowej linii do lotniska, inwestycja obejmuje także budowę 14 komfortowych przystanków, zwiększających dostępność komunikacyjną wszystkim podróżnym. Pasażerowie korzystają już z 11 dodatkowych miejsc zatrzymywania się pociągów na trasach, łączących Rzeszów z Dębicą i Przeworskiem oraz z Kolbuszową i Strzyżowem. Niebawem zyskają kolejne, na budowanej linii do lotniska – Głogów Małopolski Południowy i Jasionka Lotnisko, a w listopadzie przystanek Lutoryż, na trasie w stronę Strzyżowa.

Inwestycja PLK SA, realizowana w ramach projektu „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej”, to budowa i modernizacja linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej, za 338 621 411,54 zł netto. Projekt jest współfinansowany ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dofinansowanie unijne wynosi nieco ponad 196 mln zł.

Dodatkowe przystanki na Podkarpaciu, zwiększające dostępność do kolei – są także efektem inwestycji PLK SA, realizowanychz Rządowego Programu PrzystankowegoOd września funkcjonuje już  Przemyśl Wschodni na linii nr 91 Kraków – Medyka, Strzyżów Zachodni na l. nr 106 Rzeszów Główny – Jasło oraz dwa przystanki Mielec Południowy i Chorzelów Południowy na l. nr 25 Łódź Kaliska – Dębica. Podróżni zyskali również bezkolizyjne przejście pod torami w Żurawicy, ułatwiające dostęp do pociągów.

Reklama
Poprzedni artykułDziś pierwszy domowy mecz Sokoła Łańcut
Następny artykułPrezydent RP uczestniczył w święcie WOT w Rzeszowie [foto]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!