Strona główna WIADOMOŚCI Sytuacja epidemiczna na Podkarpaciu. Głos zabrała wojewoda podkarpacki

Sytuacja epidemiczna na Podkarpaciu. Głos zabrała wojewoda podkarpacki

0
Reklama

Jesteśmy na etapie epidemii, która bardzo intensywnie przyśpiesza swój rozwój. W tej chwili piąta fala w województwie podkarpackim już jest mocno zaawansowana – mówiła dziś w czasie konferencji prasowej wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Dzisiaj mamy potwierdzone 2403 przypadki zakażenia koronawirusem – jest to taka dobowa liczba, która w żadnej z dotychczas przebytych w naszym województwie fal nie miała miejsca – przekazała Ewa Leniart.

Reklama

Wojewoda podkreślała, że obecną falę zakażeń cechuje duża dynamika, gdyż w ujęciu tygodniowym niemal codziennie obserwujemy podwojenie liczby zakażeń sprzed siedmiu dni.

W podkarpackich szpitalach przebywa dziś 1164 pacjentów hospitalizowanych z powodu Covid-19, z czego 108 to osoby wymagające leczenia przy pomocy respiratora. 

– Do dyspozycji pacjentów covidowych wciąż pozostaje 800 łóżek oraz 70 miejsc respiratorowych – dodała wojewoda.

Wojewoda przypomniała także o inwestycjach w infrastrukturę medyczną, które od kilkunastu miesięcy realizowane są na Podkarpaciu.

Od początku pandemii wyposażamy szpitale w niezbędny sprzęt wspierający pracę medyków. Dbamy m.in. rozwój i modernizację infrastruktury tlenowej – zapewniła.

Z danych przedstawionych przez wojewodę wynika, że zużycie tlenu wynosi obecnie 22,5 tony na dobę. Natomiast w szczycie 3 fali zakażeń, jego wykorzystanie przekroczyło 41 ton na dobę. Ewa Leniart przypomniała, że za kwotę 2,7 mln zł z budżetu wojewody rozbudowana i zmodernizowana została instalacja tlenowa w 9 szpitalach na terenie województwa.

Na Podkarpaciu działa także Bank Tlenu, z którego lecznice mogą skorzystać w sytuacjach awaryjnych. Dotyczy to zwłaszcza tych jednostek, które nie posiadają zbiorników z instalacją zewnętrzną. Łącznie w magazynach Banku przechowywanych jest ponad 900 butli. Magazyny są rozmieszczone na terenie całego regionu, aby zapewnić szybką i sprawną dostawę gazu do szpitali.

Rozwój epidemii na bieżąco monitoruje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna.

Analizując tydzień do tygodnia obserwujemy niemal 100% przyrost zakażeń. Jeszcze w ubiegły czwartek mieliśmy 2800 nowych przypadków, a już wczoraj 5500. Dokładając dzisiejsze 2400 ten tydzień może być najwyższym, jeśli chodzi o zachorowalność. Patrząc na powiaty, w tym tygodniu najwięcej zakażeń w przeliczeniu na liczbę mieszkańców odnotowaliśmy w mieście Rzeszowie i powiecie rzeszowskim, w powiecie kolbuszowskim, leżajskim, ale też w powiatach mniej zaludnionych takich jak sanocki czy leski – wyliczał wojewódzki inspektor sanitarny Adam Sidor.

Stacja potwierdza coraz więcej przypadków zakażeń spowodowanych mutacją Omikorn.

Łącznie potwierdziliśmy już 22 przypadki, reszta jest wciąż badana. Widzimy wzrost procentowy potwierdzonych przypadków tego wariantu, teraz udział Omnikrona to ponad 20% – dodał Adam Sidor.

Inspektor nawiązał także do zakażeń wśród dzieci i młodzieży szkolnej.

Od 1 września do końca listopada mieliśmy w naszym województwie ponad 900 szkół pracujących zdalnie, a w tej chwili mamy już ponad 1300 klas, gdzie nauka odbywa się w formie zdalnej lub hybrydowej – powiedział.

Wzrasta także liczba hospitalizowanych dzieci. Z danych podkarpackich szpitali wynika, że obecnie takiej pomocy wymaga 60 młodych pacjentów.

Poprzedni artykułUkraińcy z fałszywymi wynikami testów na Covid-19 zatrzymani na granicy
Następny artykułOszukują na Covid-19. Dzwonią i mówią, że zachorował bliski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!