Strona główna KOLBUSZOWA Stracili pieniądze oszustwem „na BLIK-a”. Policja znów ostrzega

Stracili pieniądze oszustwem „na BLIK-a”. Policja znów ostrzega

0
Reklama

Po kilka tysięcy złotych stracili wczoraj mieszkańcy powiatu kolbuszowskiego, którzy dokonywali internetowych płatności. W jednym przypadku mieszkanka powiatu straciła pieniądze poprzez udostępnienie „BLIKA” swojej znajomej, pod którą podszył się oszust. W kolejnym zgłoszeniu pokrzywdzony otrzymał sms-a od oszustów podszywających się pod „PGE”, który wzywał do zapłaty zaległości w kwocie około 3 złotych, przesyłając link do szybkiej płatności. Policjanci apelują o ostrożność i rozwagę.

Wczoraj do kolbuszowskiej jednostki zgłosiła się mieszkanka powiatu kolbuszowskiego, która straciła 2 tys. złotych. Do kobiety poprzez popularny komunikator internetowy napisała jej znajoma, prosząc o wygenerowanie BLIKA i autoryzację płatności. Pokrzywdzona zgodziła się i podczas krótkiej pisemnej konwersacji kobiety ustaliły szczegóły i zrealizowały dwie transakcje. Gdy po zakończeniu płatności kobieta zadzwoniła do swojej znajomej, okazało się, że tamta nic nie wie o żadnych płatnościach. Pokrzywdzona z pomocą banku ustaliła, że pieniądze zostały wypłacone z bankomatu w innym województwie.

Również wczoraj, do kolbuszowskiej jednostki zgłosił się inny mieszkaniec naszego powiatu. Mężczyzna powiadomił, że na telefon żony przyszedł sms z „PGE”, w treści którego firma informowała o odłączeniu energii elektrycznej, wzywając do uregulowania należności w kwocie 3,46 zł. Do wiadomości załączony był link do płatności. Po wejściu na link nastąpiło przekierowanie na zakładkę płatności i dalsze instrukcje. Po zakończeniu płatności mężczyzna zalogował się na stronę swojego banku i wtedy zorientował się, że z rachunku zostały wykonane przelewy o wartości kilku tysięcy złotych na inne konto.

Reklama

Policjanci pracują nad ustaleniem oszustów. W obydwu przypadkach prowadzone są postępowania.
 
Pamiętajmy – oszuści internetowi stosują różnorodne sposoby, aby osiągnąć zamierzony efekt. Podszywając się pod znajomych, czy instytucje, usypiają naszą czujność i wyłudzają  pieniądze. Kolbuszowscy policjanci apelują, w każdym przypadku, kiedy ktoś prosi nas o jakąkolwiek płatność – bądźmy czujni. Zweryfikujmy każdorazową prośbę o płatność, kontaktując się z nadawcą. Najlepiej zrobić to z innego urządzenia, lub poprosić o pomoc zaufaną osobę.   
 

Poprzedni artykułStrażacy interweniowali w regionie po przejściu gwałtownych burz
Następny artykułInteraktywna ciężarówka pełna słodkości zawita jutro do Rzeszowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!