W Strachocinie odsłonięto pomnik z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

15 września w uroczystościach z tej okazji wzięli udział marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, wicepremier Beata Szydło, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz podkarpaccy parlamentarzyści. W wydarzeniu uczestniczyły również wojewoda podkarpacki Ewa Leniart i wicewojewoda Lucyna Podhalicz.

Spotkanie rozpoczęło się koncertem patriotycznym zespołu Soul z Sanoka. Następnie w kaplicy Świętego Andrzeja Boboli odprawiono Mszę Świętą, której przewodniczył arcybiskup Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Po uroczystościach w kaplicy na Bobolówce poświęcono pomnik wzniesiony dla upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania Niepodległości. Zgromadzeni wysłuchali również Apelu Poległych.

Dzisiaj w tym miejscu odsłoniliśmy pomnik poświęcony niepodległości Rzeczypospolitej. Pomnik ten jest umocniony i uświęcony prochami z wielu miejsc pamięci naszych rodaków, miejsc pamięci Polski i Polaków – powiedział w Strachocinie marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński.

Wicepremier Beata Szydło podkreśliła symbolikę miejsca, w którym stanął pomnik. – Pomnik, który przed chwilą odsłoniliśmy w bardzo jasny i prosty sposób pokazuje, czym jest Polska i dzięki czemu jest Polska. Połączenie białego orła, wizerunku naszej ojczyzny i krzyża to jest właśnie skrócona historia nas wszystkich, którzy jesteśmy (…) nie tylko gospodarzami odpowiedzialnymi za przyszłość ojczyzny, za jej rozwój, ale jesteśmy braćmi. A jesteśmy dzięki temu, że kiedyś, ci których upamiętniamy również w tym pomniku, oddali za naszą ojczyznę życie – powiedziała wicepremier.

źr. PUW Rzeszów