Strona główna POLITYKA Rzeszów: Ministerstwo przyzna dotację na rozbudowę systemu transportu miejskiego

Rzeszów: Ministerstwo przyzna dotację na rozbudowę systemu transportu miejskiego

0
Reklama

Decyzją Ministra Adama Hamryszczaka Rzeszów otrzyma ok. 35 mln zł na rozbudowę systemu transportu miejskiego w Rzeszowie. O sprawie poinformował poseł Wojciech Buczak, który zabiegał o tę dotację.

Poseł Wojciech Buczak zabiegał o przyznanie dodatkowych środków na rozwój systemu transportu w Rzeszowie, skierował w tej sprawie m.in. zapytanie poselskie do Ministerstwa Rozwoju z wnioskiem o zabezpieczenie dodatkowej puli środków. Uzyskanie aż 35 mln zł było możliwe dzięki decyzjom Adama Hamryszczaka – ministra bezpośrednio odpowiedzialnego za program operacyjny Polska Wschodnia z którego finansowana jest rozbudowa systemu transportu miejskiego w Rzeszowie. Minister zgodził się na podniesienie poziomu dofinansowania projektu z ok. 30% do maksymalnego poziomu 85%. Pozwala to na odciążenie budżetu miasta Rzeszowa z kwoty potrzebnej na wniesienie wkładu własnego.

Reklama

Bardzo się cieszę, że możemy dzisiaj przekazać Państwu znakomitą wiadomość o przyznaniu Rzeszowowi przez Ministerstwo Rozwoju dodatkowych prawie 35 mln zł (34 894364 zł), co jest wielką zasługą Ministra Hamryszczaka z Ministerstwa Rozwoju za co jesteśmy mu bardzo wdzięczni – podkreślał na konferencji prasowej Wojciech Buczak.

Poseł Wojciech Buczak podkreśla, że dzięki programom dla Wschodniej części kraju z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego są realizowane w Rzeszowie największe inwestycje infrastrukturalne: m.in. most północny, przebudowa ulicy Sikorskiego, Podkarpackiej, łącznik od ul. Podkarpackiej do S19, rozwój systemu transportowego, ponadto wielkie inwestycje na rzeszowskich uczelniach, wsparcie rozwoju małych firm (114 mln na infrastrukturę drogową, 141 mln na transport zbiorowy, jest szansa na podpisanie w br . kolejnych umów dot. rozwoju transportu w Rzeszowie na ok. 200 mln zł).

Dzięki możliwości aplikowania o środki europejskie, szczególnie z programów Polska Wschodnia, Rzeszów otrzymał historyczną szansę na skok cywilizacyjny. W naszej ocenie Rzeszów tą szansę i dostępny potencjał może wykorzystywać zdecydowanie lepiej. Potrzeba do tego jednak skuteczności której zabrakło m.in. przy staraniach o dotację na tzw. obwodnicę południową – mówił Wojciech Buczak.

Marcin Fijołek przewodniczący klubu radnych PiS zwracał uwagę, że dzisiejsza znakomita dla Rzeszowa wiadomość jest dowodem na to, że można skutecznie zabiegać o środki na inwestycje w naszym mieście tak jak to robi Poseł Wojciech Buczak.

Bardzo się cieszymy, że dzięki zaangażowaniu Pana Posła i olbrzymiemu wsparciu Ministra Hamryszczaka udało się pozyskać tak wielką kwotę. Dodatkowe pieniądze oznaczają możliwość uwolnienia środków z budżetu miasta, co daje szansę na rozpoczęcie prac nad kolejnymi ważnymi dla Rzeszowa inwestycjami takimi jak proponowany przez nas Rzeszowski Program Rowerowy, budowę wiaduktu łączącego ul. Wyspiańskiego z ul. Hofmanową lub kontynuację budowy wisłokostrady łączącej Rejtana z Ciepłowniczą – wylicza Marcin Fijołek.

Fijołek podkreślił również konieczność większej determinacji władz miasta ws. budowy intermodalnego dworca „Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego”, Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej, Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego, czy realizacji zapowiadanego wcześniej ośrodka rekreacyjnego na Zalesiu.

Na konferencji pojawił się również Andrzej Filipczyk, Skarbnik Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”,  który wyraził zadowolenie z pomyślnego zakończenia starań ”Solidarności” o zrealizowanie jednego z najważniejszych postulatów związku o wolne niedziele. Sejm przyjął ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę. Na ostatnim posiedzeniu Senat przyjął kilka poprawek do tej ustawy. Sejm rozstrzygnie je na najbliższym posiedzeniu na początku stycznia 2018 r. Związkowcy nie obawiają i nie spodziewają się negatywnych skutków wprowadzenia ustawy.

Nie będzie zwolnień pracowników handlu, ta sama pula towarów zostanie sprzedana w inne dni tygodnia. – stwierdził Andrzej Filipczyk.

Reklama
Poprzedni artykułMielec: 31-latek zaatakował policjantów siekierą!
Następny artykułRzeszów, Mielec: Spada jakość powietrza. Czeka nas smog