Strona główna MIELEC Rzeszów, Mielec: Spada jakość powietrza. Czeka nas smog

Rzeszów, Mielec: Spada jakość powietrza. Czeka nas smog

0
Reklama

Sezon grzewczy w pełni. Razem z nastającą zimą, spada jakość powietrza w wielu miastach. Najgorsza sytuacja czekać nas będzie w Mielcu i Rzeszowie. Tu stan ocenia się na bardzo zły.


Jak podaje portal Powietrze Podkarpackie, w najbliższych dniach czeka nas smog.
W centrum województwa powietrze będzie bardzo mocno zanieczyszczone. Na mapce poglądowej cały obszar miasta zaznaczony jest na brunatny kolor, oznaczający bardzo zły stan.
Normy pyłu PM2,5 są przekroczone o ok. 500%.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie przestrzega, by w dniach od 18 do 19 grudnia starać się unikać przebywania na wolnym powietrzu. Szczególną uwagę zwraca się na osoby starsze, dzieci, chorujących na astmę i choroby układu oddechowego. Bezpośrednie wdychanie zanieczyszczonego powietrza może być niebezpieczne dla zdrowia i życia. Zaleca się ograniczenie aktywności na zewnątrz.
Smog towarzyszy nam przeważnie w okresie zimowym. Pojawia się w szczególności wówczas, gdy zwiększone jest spalanie paliw stałych. W głównej mierze smog bierze się ze spalin wydalanych w efekcie spalania węgla w piecach, spalin samochodowych oraz z zakładów przemysłowych, np. hut.
Podkarpacie nie jest jedynym regionem, gdzie już u początku zimy przekroczone zostały normy jakości powietrza. Podobna sytuacja ma miejsce w Małopolsce, gdzie w Krakowie wskaźniki pokazują ponad 800% przekroczenie normy pyłu PM2,5. W podkrakowskich Wołowicach stan ten przekroczony został o 1050%.
źr.: Podkarpackie Powietrze, WFOŚiGW Kraków

Reklama
Poprzedni artykułRzeszów: Ministerstwo przyzna dotację na rozbudowę systemu transportu miejskiego
Następny artykułTarnobrzeg: Nowy system zabezpieczeń przeciwpowodziowych