Strona główna RZESZÓW Rzeszów: Gminy podrzeszowskie zakupią 15 nowoczesnych autobusów

Rzeszów: Gminy podrzeszowskie zakupią 15 nowoczesnych autobusów

0
Reklama

Podrzeszowskie gminy zrzeszone w Związku Gmin „Podkarpacka Komunikacja Samochodowa” zakupią 15 nowoczesnych autobusów o długości ok. 12 metrów. Do przetargu stanęło dwóch producentów. Zamawiający przeznaczył na ten cel ponad 16 mln zł brutto.

Zamawiający wymaga miejskich autobusów o długości 11,5-12,5 m, mogących pomieścić min. 90 podróżnych, w tym min. 29 na miejscach siedzących. Wymagany jest silnik o mocy min. 200 kW, spełniający normę Euro 6. Przewidziano drzwi w układzie 2-2-2, elektroniczną i głosową informację pasażerską, monitoring, system pomiaru pasażerów oraz po cztery ładowarki USB na autobus.
W czwartek minął termin składania ofert. W postępowaniu wystartowały dwie firmy. Autosan zaproponował 17,3 mln zł brutto. Pojazd ma pomieścić co najmniej 104 podróżnych, w tym 14 na miejscach siedzących. Producent zaoferował ponadto poszycie boczne z podziałem poziomym i pionowym.
Drugim oferentem jest Solaris, który jest w stanie dostarczyć pojazdy za 19,7 mln zł brutto. Producent zaoferował pojazd, który pomieści 95-103 podróżnych, w tym co najmniej 14 na miejscach siedzących. Zgodnie z ofertą Solaris zaproponował poszycie tylko z podziałem pionowym.
Obie oferty przekraczają kosztorys zamawiającego, który planował przeznaczyć na realizację zamówienia 16,1 mln zł brutto. O wyborze zdecydują cena (60%), ocena techniczna (35%), a także zużycie paliwa (5%). Pod uwagę brane będą podatność do napraw powypadkowych, liczba miejsc dostępnych z niskiej podłogi, pojemność pasażerska autobusu, gwarancja oraz ilość czynnika chłodzącego w układzie klimatyzacji. Na realizację przeznaczono sześć miesięcy.
To kolejny już przetarg na zakup autobusów. Poprzednie postępowanie wygrał Autosan, który wystartował jako jedyny. Firma zaoferowała dostawy za kwotę 17,46 mln zł brutto. Autosan nie przystąpił do podpisania umowy. Jak wyjaśniali przedstawiciele zamawiającego, producent chciał wydłużenia okresu dostaw.
Zakup jest realizowany w ramach projektu unijnego. W skład związku wchodzi dziewięć gmin: Boguchwała, Chmielnik, Czarna, Czudec, Głogów Małopolski, Krasne, Świlcza, Trzebownisko, Tyczyn. Obsługuje on 14 linii podmiejskich prowadzących do Rzeszowa.
źr. transport publiczny
Reklama