Strona główna RZESZÓW Rzeszów: Ferenc podpisał. Powstanie pierwsza sieć publiczna 5G w kraju

Rzeszów: Ferenc podpisał. Powstanie pierwsza sieć publiczna 5G w kraju

0
Reklama

Wczoraj w rzeszowskim Ratuszu Tadeusz Ferenc – prezydent Rzeszowa, Rafał Magryś – wiceprezes firmy EXATEL S.A., Marcin Słowik – Członek Zarządu FIBRAIN Sp. z o.o. oraz Anna Balicka – Wiceprezes Zarządu VARIOEDGE Sp. z o.o. podpisali list intencyjny w sprawie partnerstwa, którego celem są prace badawcze i wdrożeniowe technologii 5G w Rzeszowie – pierwszej funkcjonującej w Polsce publicznej sieci 5G.


Rzeszowskie 5G już od początku będzie składało się z kilku ciekawych projektów.
Pierwszym projektem będzie autonomiczny autobus, który będzie woził rzeszowian na jednej z tras. Pojazdy autonomiczne wymagają sieci o szczególnych parametrach – musi ona być niezawodna, elastyczna, o krótkim czasie opóźnienia i zawsze dostępna. Żeby pojazd mógł poruszać się samodzielnie i bezpiecznie po drogach publicznych, musi wykorzystywać m.in. komunikację V2X (ang. vehicle to everything). Za jej pomocą zbiera on informacje o trasie, innych uczestnikach ruchu drogowego, oraz wysyła dane diagnostyczne i kontrolne do systemu zarządzania ruchem. Jakie są zalety autonomicznego autobusu? Przede wszystkim bezpieczeństwo – na przykład pojazd sam będzie reagował na wypadki i informował służby ratownicze i inne pojazdy autonomiczne. Tego typu transport sprawdzi się doskonale w warunkach miejskich, gdzie ważna jest sprawna organizacja ruchu, efektywność zużycia paliwa, wpływ na środowisko, a koszt błędu ludzkiego jest wysoki.
Autobus to początek. Następne kroki, to m.in. autonomiczne drony monitorujące bezpieczeństwo obywateli, szybki dostęp do internetu w środkach komunikacji, systemy wzbogaconej rzeczywistości (AR) i wirtualnej rzeczywistości dla mieszkańców i turystów. Przyszłość przyniesie jeszcze bardziej futurystyczne rozwiązania.

– Chcemy, żeby Rzeszów był w awangardzie technologicznej polskich miast. Już dziś korzystamy ze wszystkich technologii szerokopasmowych sieciowych – od WiMAX do LTE, jednak projekty tak ambitne, jak smart city, czy autonomiczne pojazdy wymagają komunikacji nowej generacji, czyli 5G – Dr h. c. Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

5G nie jest kolejną generacją bezprzewodowej sieci łączności mobilnej. 5G to całe spektrum zmian zachodzących w telekomunikacji i cyberprzestrzeni – to nowa technologia, to nowe możliwe zastosowania, to nowe funkcjonowanie użytkowników końcowych. Sieć 5G w Rzeszowie będzie jedną z pierwszych sieci w Polsce, gdzie będziemy zajmować się całym spektrum, a nie poszczególnymi elementami jej funkcjonowania.
Sieć 5 generacji to narzędzie niezbędne do funkcjonowania, a przede wszystkim szybkiego rozwoju współczesnego miasta typu SMART CITY. Pozwala ściągać dane z co najmniej 10 krotnie większą prędkością niż obecnie 4 generacji LTE, znane nam z komórek.
Dzięki bardzo małym opóźnieniom – rzędu 1 mili sekundy i szerokiej transmisji danych 5G pozwoli na bezpieczne zarządzanie flotą autonomicznych, bez kierowcy, busów które w najbliższym czasie będą wprowadzane na ulice Rzeszowa. Z kolei ogromna pojemność sieci 5G pozwala np. na podłączanie miliona urządzeń obsługujących standard tzw. Internetu rzeczy na 1 km kwadratowy.
By to było szybko możliwe miasto udostępni własne zasoby, przede wszystkim miejsca do umieszczania mikronadajników 5G wraz z zasilaniem – które mają niewielką moc promieniowania ale i niewielki zasięg – około 200 – 300 metrów.
Miasto dzięki dotychczasowym wieloletnim inwestycjom w sieć bezprzewodową tzw. pre (przed) 5G, w całości obsługującą rozbudowujący się dynamicznie system transportowy (ponad 1000 czujników i detektorów zliczających i sterujących przepływami pojazdów, 56 sygnalizacji świetlnych, elektroniczny nadzór miejsc parkingowych), komunikację publiczną (ponad 200 autobusów), monitoring miasta (prawie 500 kamer o dużej rozdzielczości) oraz kilka tysięcy zmodernizowanych lamp ulicznych – może błyskawicznie w tych wszystkich miejscach udostępnić miejsce na montaż mikronadajników 5G, stając się liderem wdrażania technologii 5G w kraju.
Bardzo istotny jest aspekt pełnej kontroli przez merytoryczne komórki samorządowe miejskie nad wszystkimi nadajnikami 5G tak, by żaden z parametrów ich pracy nie przekroczył dopuszczalnych wartości. Ta ciągła i pełna kontrola sieci bezpośrednio przez społeczeństwo gwarantuje, że instalacja 5G w Rzeszowie będzie przede wszystkim w pełni bezpieczna dla wszystkich mieszkańców
źr. UM Rzeszów

Reklama
Reklama
Poprzedni artykułMielec: Wielkie dofinansowanie na budowę zbiorników retencyjnych
Następny artykułRzeszów: Muzeum Okręgowe zaprasza na „Popołudnie z barbarzyńcami”