Strona główna RZESZÓW Rzeszów: Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło w urzędzie

Rzeszów: Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło w urzędzie

0
Reklama

Zgodnie z wieloletnią tradycją, opiekunami Światła są skauci z całego świata. We wtorek druhny i druhowie z Podkarpackiej Chorągwi ZHP przekazali je członkom zarządu regionu.


Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz,  w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.
Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.
Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.
Hasło tegorocznej akcji to Światło, które daje moc…
źr. UMWP, ZHP

Reklama
Poprzedni artykułŚmiertelny wypadek W GNOJNICY
Następny artykułAlbigowa, Łańcut: Ukradł pięć butelek wódki. Grozi mu 10 lat