Strona główna HISTORIA Rzeszów: 100 wydarzeń na 100-lecie niepodległości

Rzeszów: 100 wydarzeń na 100-lecie niepodległości

0
Reklama

Chcemy pokazać, że umiemy cieszyć się świętując tak ważną rocznicę – mówiła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podczas konferencji prasowej, w czasie której zaprezentowanych 100 wydarzeń organizowanych na Podkarpaciu dla uczczenia 100-lecia niepodległości.


Z ponad 900 zgłoszonych inicjatyw wybraliśmy 100 bardzo różnorodnych. One będą swoistą dokumentacją tego, jak instytucje i mieszkańcy Podkarpacia uczcili tę rocznicę – mówił podczas tej samej konferencji marszałek Władysław Ortyl.
1 sierpnia 2017 roku  wojewoda Ewa Leniart i marszałek Władysław Ortyl razem zwrócili się do mieszkańców, instytucji i organizacji o włączenie się we wspólne uczczenie  100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Do wojewody wpłynęło aż 900 propozycji różnych wydarzeń, inicjatyw, spotkań, wystaw, uroczystości, które organizowane będą na całym Podkarpaciu właśnie dla uczczenia Niepodległej.
Wojewódzki Komitet Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, w skład którego wchodzą przedstawiciele władz,   parlamentarzyści, duchowni, przedstawiciele służb mundurowych, uczelni, związków zawodowych, organizacji kombatanckich oraz inne zasłużone dla Polski osoby, wybrał 100 wydarzeń, które znalazły się na oficjalnej liście obchodów rocznicy.

27 listopada 2017 roku uroczystą sesją Sejmiku Województwa oficjalnie zainaugurowaliśmy w naszym regionie obchody 100-lecia odzyskania nieodległości. Wszystkie wydarzenia, które  były, są i będą organizowane dla uczczenia tej fundamentalnej dla nas rocznicy, są swoistą dokumentacją tego, jak ważne dla nas jest to wydarzenia. Ta aktywność obywateli świadczy o  nas wszystkich. Pozostanie ona w pamięci kolejnych pokoleń – mówił podczas konferencji marszałek Władysław Ortyl.

W naszym regionie organizowane są wydarzenia bardzo różnorodne – konferencje naukowe, festiwale, rekonstrukcje historyczne, wystawy, konkursy, apele. Najważniejsze jest to, że chcemy i umiemy cieszyć się z tej rocznicy oraz to, że mieszkańcy Podkarpacia tak mocno się w to wydarzenie angażują – podsumowywała wojewoda Ewa Leniart.

Inicjatywą, która pozostanie po rocznicy 100-lecia na kolejne lata z pewnością będzie pomnik przyrody, który po sobie pozostawimy. A tym z pewnością będą drzewa, które zostaną posadzone w każdej gminie regionu – 100 drzew na 100 lecie niepodległości, zdobiąc aleje, skwery parki w regionie – podkreślał marszałek Ortyl.

Marszałek przypomniał także, że z budżetu samorządu województwa ponad pół miliona złotych przeznaczone zostanie na wsparcie inicjatyw upamiętniających 100- lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
 
 

Reklama
Reklama
Poprzedni artykułKalwaria Pacławska, Przemyśl: Obchody święta Bieszczadzkiej Straży Granicznej
Następny artykułPrzed nami "Rzeszów Carpathia Festival 2018"