Strona główna HISTORIA Rzeszów: 100 lat Terenowych Organów Administracji Wojskowej

Rzeszów: 100 lat Terenowych Organów Administracji Wojskowej

0
Reklama

W Rzeszowie odbyły się wojewódzkie obchody 100-lecia Terenowych Organów Administracji Wojskowej.


Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Garnizonowym w Rzeszowie. Następnie odbył się apel jubileuszowy w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego. Obchody były okazją do wręczenia aktów mianowania na wyższe stopnie służbowe,  odznaczeń i wyróżnień. Przekazano także podziękowania instytucjom, jednostkom i służbom współpracującym z WSzW oraz WKU. Uczestnicy wysłuchali wykładu pt. „Jednostki wojskowe stacjonujące na Podkarpaciu na przestrzeni 100 lat”. Całość uświetnił występ młodych artystów z Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie.
Jubileusz 100-lecia jest doskonałą okazją do złożenia gratulacji wszystkim żołnierzom oraz pracownikom wojskowych terenowych organów administracji wojskowej. Dziękuję Wam za  rzetelną i pełną zaangażowania pracę na rzecz Ojczyzny, za skuteczne wykonywanie powierzonych zadań oraz godne reprezentowanie naszego Narodu na arenie międzynarodowej. Jesteście wizytówką polskich Sił Zbrojnych w terenie, a wasza codzienna służba stanowi bardzo ważny element oblicza polskiej armii i bez wątpienia wpływa na kształtowanie wizerunku wojska w społeczeństwie. Pomagając ludziom w sytuacjach kryzysowych i podczas likwidacji klęsk żywiołowych zacieśniacie relacje społeczne, zyskując przy tym społeczne uznanie i szacunek – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podczas uroczystości.
100 lat temu – 27 października na mocy Tymczasowej Ustawy o powszechnym obowiązku służby wojskowej powołano do życia komendy uzupełnień, będące pierwszymi terenowymi organami władzy administracyjno-wojskowej w odrodzonej Polsce. Na pamiątkę tego wydarzenia – zgodnie z Zarządzeniem Ministra Obrony Narodowej  – 27 października został ustanowiony Świętem Terenowych Organów Administracji Wojskowej. Po raz pierwszy święto TOAW obchodzono w 2013 r.
źr. PUW Rzeszów 

Reklama