Strona główna PRZEMYŚL Rok temu zmarł ks. prał. Tadeusz Biały, duszpasterz młodzieży AP

Rok temu zmarł ks. prał. Tadeusz Biały, duszpasterz młodzieży AP

0
Reklama

W środę, 3 listopada 2021 r., w kolegiacie pw. Bożego Ciała w Jarosławiu abp Adam Szal przewodniczył Eucharystii w intencji śp. ks. prał. Tadeusza Białego, wieloletniego duszpasterza młodzieży Archidiecezji Przemyskiej w pierwszą rocznicę jego śmierci.

Eucharystia rozpoczęła też duchowe przygotowanie do najbliższego diecezjalnego Spotkania Młodych, bo poprzedziło ją spotkanie organizacyjne.

Reklama

W homilii metropolita przemyski zastanawiał się co to znaczy być szczęśliwym człowiekiem. – Być szczęśliwym, być spełnionym to nasze pragnienie, nasza tęsknota – powiedział kaznodzieja. – Doskonale zdajemy sobie sprawę, że wykonanie zadania życiowego nie jest rzeczą łatwą. Mamy przecież jedno życia i trzeba dokonać zawsze najlepszego wyboru. Takiego, który będzie zgodny z planem Bożym – wyjaśniał arcybiskup.

Dlatego tak niezwykle ważne jest dobre rozeznanie powołania życiowego i wierność temu wyborowi. – Jaka jest moja hierarchia wartości? Kto lub co jest na pierwszym miejscu? – pytał metropolita przemyski. – Człowiek wierzący na szczycie tej hierarchii stawia Pana Boga. Ale postawienie Pana Boga na pierwszym miejscu pociąga ze sobą trud wyrzeczenia, trud niesienia krzyża, a jest to nieodzowny warunek do bycia uczniem Chrystusa i środkiem prowadzącym do celu, jakim jest Królestwo Boże – podkreślił hierarcha.

– Czy przypadkiem nie jest tak, że na pierwszym miejscu jest telewizja, czy komputer czy inne zajęcia, które zabierają nam czas przeznaczony na modlitwę? Czy potrafimy w ubogich, chorych, cierpiących dostrzec cierpiącego Chrystusa? Czy umiemy rozmawiać z Chrystusem i z drugim człowiekiem? Czy potrafimy iść wiernie wybraną przez siebie drogą? – pytał retorycznie abp Szal. – Bo nie może być innej drogi niż ta, która została nam przypisana, a którą jest nasze powołanie – zaznaczył.

Metropolita przemyski przypomniał też sylwetkę śp. ks. Tadeusza Białego, którego pierwsza rocznica śmierci przypada 5 listopada. – Miał on dobrze uformowaną hierarchię wartości. Bardzo kochał swoich rodziców, często o nich mówił z wielkim szacunkiem. Kochał rodzinę i rodzeństwo, ale na pierwszym miejscu w jego życiu był Pan Bóg – wspominał swojego kolegę kursowego abp Adam Szal.

Często jako kapłan i archidiecezjalny duszpasterz młodzieży podejmował nieraz spektakularne decyzje, jak organizowanie Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej. – Miało na celu przede wszystkim przysporzenie chwały Bożej i umocnienie wiary młodego pokolenia – powiedział kaznodzieja. – On sam nie chciał być na pierwszym miejscu. Gdzieś zazwyczaj krył się na zapleczu wysuwając na pierwsze miejsce innych, którzy byli zaangażowani w przebieg samego spotkania – dodał.

Duszpasterstwo młodzieżowe przede wszystkim ukazywało otwartość jego serca na młodego człowieka. – Dopiero po śmierci się okazało, jak wiele czasu poświęcał tym, którzy chcieli skorzystać z jego posługi. Jak często spotykał się z małą co prawda grupą, ale grupą ludzi, którzy chcieli się formować choćby dobrze przygotowując się do niedzielnej Eucharystii – dzielił się metropolita przemyski.

Ks. prał. Tadeusz Biały zmarł nagle 5 listopada 2020 r. w wieku 67 lat. Był archidiecezjalnym duszpasterzem młodzieży, wicedyrektorem Wydziału Nauki Katolickiej, redaktorem przemyskiej edycji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, gremialnym kanonikiem Przemyskiej Kapituły Metropolitalnej. Prowadził także w Przemyślu duszpasterstwo studentów Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej.

źr. przemyska.pl

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!