Strona główna POLITYKA Radni sejmiku zdecydowali: będą dodatkowe fundusze na pomoc uchodźcom

Radni sejmiku zdecydowali: będą dodatkowe fundusze na pomoc uchodźcom

0
Reklama

Pomoc dla walczącej Ukrainy – to jeden z głównych tematów marcowej sesji sejmiku. Radni zdecydowali o przyznaniu kolejnej transzy wsparcia finansowego w wysokości 2 mln 650 tys. złotych. Wysłuchali także raportu marszałka z dotychczasowych działań podjętych przez samorząd województwa i podległe mu jednostki na rzecz wsparcia uchodźców i walczących Ukraińców.

Radni podjęli trzy uchwały, które dotyczą pomocy na łączną kwotę 2 mln 650 tys. złotych. To pieniądze z budżetu województwa, które zostaną przeznaczone na działania pomocowe związane z wojną w Ukrainie. W ramach tej puli milion złotych zostanie przeznaczony bezpośrednio na zakup artykułów spożywczych i przemysłowych, środków pierwszej pomocy i sprzętu medycznego, sprzętu prądotwórczego i służącego komunikacji, a także wyposażenia osobistego i innego niezbędnego sprzętu zabezpieczającego podstawowe potrzeby bytowe i medyczne. Wszystkie te rzeczy zostaną skierowane do ukraińskich regionów, m.in. do obwodu lwowskiego, iwano – frankowskiego, odeskiego, zakarpackiego, tarnopolskiego.

Reklama

Półtora miliona złotych zostanie przeznaczone na pomoc udzielaną Ukraińcom na terenie Polski, na takie działania jak zapewnienie zakwaterowania, wyżywienie, transport, na zakup środków czystości, opiekę zdrowotną i aktywizację zawodową. Wsparcie to będzie również dotyczyło pomocy dla organizacji pozarządowych udzielających pomocy Ukraińcom, którzy zdecydowali się u nas zostać.

150 tys. otrzyma gmina Leżajsk na wydatki związane z kryzysem uchodźczym spowodowanym wojną w Ukrainie. Miesiąc wcześniej, na lutowej sesji, taką pomoc od samorządu województwa na dodatkowe wydatki związane z pomocą dla Ukrainy, otrzymało kilka innych powiatów. Powiat przemyski, lubaczowski, bieszczadzki i jarosławski otrzymały po 100 tys. złotych a samorząd Przemyśla 300 tysięcy złotych.

O potrzebie udzielenia pomocy z budżetu województwa, a także o rozmowach podjętych z Komisją Europejską, aby przeznaczyć z oszczędności z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 w wysokości 50 mln złotych mówili m.in. podczas sesji marszałek Władysław Ortyl oraz przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz.

Poprzedni artykułOszukiwał metodą na funkcjonariusza CBA. Wyłudził 60 tys. złotych
Następny artykułZ ostatniej chwili! Nie żyje mężczyzna przygnieciony przez ciągnik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!