Strona główna CIEKAWOSTKI Przyprawy dla przemysłu spożywczego – rodzaje i zastosowanie

Przyprawy dla przemysłu spożywczego – rodzaje i zastosowanie

0
producent przypraw
Reklama

Czym byłaby kuchnia bez przypraw? Ciężko nam to sobie wyobrazić. Przyprawy są bowiem jednym z najważniejszych składników każdego dania. Stosowane nawet w niewielkich ilościach poprawiają walory smakowe, zapachowe a nawet wizualne jedzenia. Bez nich serwowane potrawy byłyby po prostu niesmaczne i mdłe.  Przyprawy dla przemysłu spożywczego stanowią największą grupę artykułów. Są to w większości produkty pochodzenia roślinnego. Poznajmy rodzaje przypraw oraz ich zastosowanie.

Reklama

Przyprawy wykorzystywane są w wielu przemysłach, jak chociażby w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym czy perfumeryjnym. Jednak to w przemyśle spożywczym pełnią najważniejszą rolę. Istnieje kilka podziałów przypraw, jednak najpopularniejszym jest klasyfikacja ze względu na rodzaj przypraw. Wyróżniamy więc przyprawy ziołowe, warzywne oraz korzenne a także ich mieszanki.

Przyprawy ziołowe

Przyprawy ziołowe stanowią najliczniejszą grupę. Są to wszelkiego rodzaju byliny, krzewy, drzewa oraz inne rośliny, które dodają walorów smakowych żywności, dzięki zawartych w nich olejkach eterycznych. Można stosować je bezpośrednio po zerwaniu, w postaci surowej, bądź też jako suszone. Warto wspomnieć, iż Polska zajmuje trzecie miejsce w Europie pod względem produkcji ziół, z czego 80% to rośliny uprawiane, zaś 20% dziko rosnące. (wiodącym producentem przypraw jest firma Bellako Są to bardzo naturalne i ekologiczne surowce, bez których ciężko wyobrazić sobie jakiekolwiek danie. Wśród najpopularniejszych przypraw ziołowych wymienić możemy: bazylię, tymianek, liść laurowy, koperek, lubczyk, pietruszkę, oregano, rozmaryn, miętę czy majeranek.
Zioła mają szerokie zastosowanie. Nadają się do każdego rodzaju potraw, począwszy od mięs, poprzez kasze i makarony, po zupy, ciasta i desery. Trudno wyobrazić sobie pizzę bez oregano, barszcz czerwony bez majeranku a rosół bez pietruszki czy lubczyku.
Przyprawy ziołowe mają również liczne właściwości lecznicze. Większość z nich wykorzystywana jest w ziołolecznictwie, gdyż wykazują działania antybakteryjne, przeciwzapalne, poprawiają pracę układu trawiennego, wzmacniają odporność a nawet mają właściwości odchudzające.

Przyprawy warzywne

Przyprawy warzywne, jak sama nazwa na to wskazuje, pozyskiwane są z warzyw- w postaci świeżej, zazwyczaj tartej lub krojonej na drobne kawałki, bądź też suszonej i mielonej. Do przypraw warzywnych zaliczamy przede wszystkim cebulę, czosnek, selera, paprykę. Są one również używane do większości rodzajów dań, szczególnie wszelkich zup, mięs oraz sosów.

Przyprawy korzenne

Przyprawy korzenne mają nieco mylącą nazwę, gdyż nie zawsze są to produkty pozyskiwane wyłącznie z korzeni roślin, lecz także z jej nasion, kwiatów bądź orzechów. Dlaczego? Gdyż określany jest tu przede wszystkim głęboki aromat, noszący miano korzennego, który z łatwością można odróżnić od aromatu ziołowego. Wśród przypraw korzennych wyróżniamy: ziele angielskie, gałkę muszkatołową, imbir, kurkumę, pieprz czarny, wanilię, szafran, goździki, cynamon czy kardamon. Spora część przypraw warzywnych pochodzi ze środkowej Ameryki i Azji, zaś w Polsce produkuje się między innymi kolendrę, zaliczaną również do tego rodzaju przypraw. Ze względu na ich charakterystyczny smak i głęboki aromat, stosowane są w niewielkich ilościach. Używa się ich jednak do niemal wszystkich rodzajów dań- warzywnych, mięsnych, deserów. To one nadają charakterystyczny smak piernikowi oraz idealnie nadają się na dodatek do grzanego piwa lub wina. Mają właściwości silnie rozgrzewające, konserwujące, lecznicze a także znacznie poprawiają samopoczucie.

Mieszanki przypraw

Obecnie bardzo popularne są wszelkiego rodzaju mieszanki przypraw, zazwyczaj w formie suszonej. Jest to bardzo wygodny sposób na wzbogacenie smakowe i zapachowe naszego dania, jednak przy ich wyborze należy mieć się na baczności. Dlaczego? Bowiem producenci często dodają konserwanty czy barwniki do swoich produktów, a powinno zależeć nam na tym, by stosowane przez nas produkty były naturalne i ekologiczne. Często spotykanymi są gotowe mieszanki przypraw do poszczególnych dań, na przykład do mięs, makaronów, zup i innych.
Inne przyprawy
Nie można zapomnieć również i o pozostałych produktach, które zaliczane są do potraw, a mianowicie sól, pieprz, sosy takie jak ketchup, musztarda, majonez czy sos sojowy. Do przypraw wyżej niesklasyfikowanych dodać możemy cukier, miód, syropy oraz octy.
Można śmiało rzec, że bez przypraw nie ma smaku. Przyprawy mają więc fundamentalne znaczenie w przemyśle spożywczym, a ich bogaty wachlarz pozwala na tworzenie unikalnych potraw, mając jednocześnie wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu.

Reklama