Strona główna RZESZÓW Przewoził kolegę elektryczną hulajnogą. Obaj 14-latkowie z obrażeniami

Przewoził kolegę elektryczną hulajnogą. Obaj 14-latkowie z obrażeniami

0
Reklama

14-latek przewoził hulajnogą elektryczną swojego kolegę. Na progu zwalniającym stracił panowanie nad jednośladem i obaj upadli na jednię. Kierujący doznał niegroźnych obrażeń, natomiast jego rówieśnik trafił do szpitala.

Do wypadku doszło w sobotę, około godz. 20, w Kielanówce. Ze wstępnych ustaleń wynika, że dwóch 14-latków, jechało hulajnogą elektryczną. Przejeżdżając przez próg zwalniający, kierujący jednośladem stracił panowanie i obaj nastolatkowie upadli na jezdnię. Chłopiec, który kierował hulajnogą doznał niegroźnych obrażeń, natomiast jego rówieśnik, z urazem ręki trafił do szpitala.

Reklama

Rzeszowscy policjanci przypominają, że osoba kierująca hulajnogą elektryczną, zobowiązana jest do przestrzegania przepisów prawa ruchu drogowego, a w szczególności do:

•    korzystania z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
•    korzystania z drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną jest dozwolone wyjątkowo, gdy droga dla pieszych jest usytuowana wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h, i brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się:

•    ciągnięcia lub holowania innego pojazdu;
•    przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku;
•    jazdy po jezdni, z wyjątkiem korzystania z:

  • pasa ruchu dla rowerów;
  • przejazdu dla rowerów;
  •  jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku, gdy brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
  • przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku;
  • jazdy po jezdni, z wyjątkiem korzystania z: pasa ruchu dla rowerów, przejazdu dla rowerów, jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku, gdy brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Ponadto, pomimo że, przepisy kodeksu drogowego nie wymagają zakładania kasku do jazdy na hulajnodze elektrycznej, rzeszowscy policjanci apelują o jego zakładania w trakcie jazdy na hulajnodze. Warto pamiętać, że nawet zgodna z przepisami jazda, nie zawsze uchroni nas przed upadkiem, a kask ochronny zwiększy nasze bezpieczeństwo.

Poprzedni artykułWyjątkowe pamiątki trafiły do kolbuszowskiej policji
Następny artykuł10-latka samotnie wędrowała w Bieszczadach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!