Strona główna PRZEWORSK Przeworsk: Tajemnicza krypta odnaleziona w bazylice

Przeworsk: Tajemnicza krypta odnaleziona w bazylice

0
Reklama

Podczas prac remontowych w przeworskiej bazylice Ducha Świętego odkryto wejście do tajemniczej krypty.


Podczas prac w prezbiterium kościoła Świętego Ducha w Przeworsku, przy adaptacji posadzki do przeniesienia ołtarza soborowego, doszło do nieoczekiwanego odkrycia. W najwyższym stopniu, tuż przy tabernakulum ukazało się wąskie wejście do krypty pod prezbiterium.
Księża z Sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku stwierdzili, że ołtarz główny powstał w 300 rocznicę powstania parafii, czyli w 1693 roku, to należy sądzić, że od tamtego czasu to wejście było zakryte.
Wstępny rekonesans wykazał, że w krypcie znajdują się kości zapewne zakonników Stróżów Bożego Grobu w Jerozolimie zwanych potocznie bożogrobcami, bądź miechowitami. Krypta jest zapewne najstarszą częścią bazyliki – z I połowy XV w. (początek budowy bazyliki to 1430 r.). Przez środek prowadzi korytarz  z gotyckiej cegły, na glinianej i wapiennej  zaprawie z półkolistym sklepieniem. Po obu stronach korytarza znajdują się nisze, w których widać resztki kości pochowanych tam zakonników.
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, do którego trafiło zgłoszenie o odkryciu wyda stosownę decyzje co do dalszych prac badawczych w krypcie.
źr. Bazylika Przeworsk 

Reklama
Poprzedni artykułÓsmy cud świata w Stalowej Woli
Następny artykułTryńcza: Są wyniki badań ws. narkotyków u ofiar tragedii