Strona główna PRZEMYŚL Przemyśl: Ulicami miasta przeszedł Marsz Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej

Przemyśl: Ulicami miasta przeszedł Marsz Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej

0
Reklama

Wczoraj w Przemyślu po raz czwarty przeszedł Marsz Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej, upamiętniający ludobójstwo na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.


Mszą świętą o godz. 18:00 rozpoczęły się wczoraj uroczystości upamiętniające ofiary ludobójstwa na Wołyniu z roku 1943. W 75. rocznicę rzezi wołyńskiej ulicami Przemyśla po raz czwarty przeszedł Marsz Pamięci Ofiar Rzezi zorganizowany przez Młodzież Wszechpolską.
Marsz przeszedł od kościoła przy ul. Karmelickiej na cmentarz przy ul. Przemysława, gdzie przy krzyżu wołyńskim nastąpiły modlitwa, przemówienia, złożenie kwiatów i zniczy oraz odśpiewanie hymnu.
Ideą marszu jest upamiętnienie ofiar Polaków, którzy polegli na Kresach II Rzeczpospolitej, wymordowani w bestialski sposób przez działaczy szowinistycznej organizacji OUN-UPA. Wydarzenie organizowane od 2015 r. co roku przyciąga setki osób z Przemyśla i całej Polski, chcące uczcić i oddać hołd rodakom.
Prezes MW Podkarpacie Marcin Kowalski w swoim przemówieniu, w którym podkreślił, że władze miasta starały się utrudnić rejestrację wydarzenia, spychając je z głównych ulic miasta na poboczne uliczki, a przypominając politykę Polski wobec Ukrainy, stwierdził: „Nie zgadamy się jako młode pokolenie, żeby Ukraina blokowała ekshumacje naszych żołnierzy, obywateli, rodaków, ludzi którzy zginęli tylko dlatego, że byli Polakami „.


 

Reklama